Saç Ekimi

Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2023

Saç ekimi işlemi genellikle erkeklerin saç dökülmelerine karşı aldığı kalıcı önlem olan bir estetik türüdür. Saç dökülmesi, günümüzde daha çok erkeklerde görülse de bazı kadınlarında yaşadığı ve pek çok kişinin karşılaştığı bir sorundur. Farklı yaş gruplarından erkek ve kadınların ortak sorunu olan saç dökülmesi, insanların özgüvenini ve psikolojik sağlığını da etkileyen bir sorundur. Neyse ki, günümüzde saç dökülmesi sorununa kalıcı bir çözüm sunan birçok yöntem mevcut. Saç ekimi işlemi kişinin görünümüne en çok etki eden estetik işlemlerden birisidir. Bu işlem sonrası kişinin hem görünümünde hem de psikolojisinde büyük değişimler ve iyileşmeler meydana gelmektedir. Genellikle erkeklerin tercih ettiği saç ekimine bu yazımızda göz atacağız.

Teknolojinin gelişmesiyle yurtdışından bile sağlık turizmi olarak ülkemize gelen bir çok insan bulunmaktadır. Buna en büyük örnek arap ülkelerindeki kişiler olarak bilinmektedir. Sağlık turizmi nedeniyle bile gelinen ülkemizde en çok yapılan operasyonda saç ekimi olarak bilinmektedir. Dış görünümün önemli olduğu dönemlerde saçlarına dikkat eden insanlar genellikle saç ektirme operasyonlarıyla istedikleri görünüme kavuşmaktadırlar. Güvenilir doktorlarla ve hastanelerde yapılan saç ekimi operasyon kişide oldukça iyi bir etkiye sahip olacaktır.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ektirme, saç dökülmesi sorununa kalıcı bir çözüm sunan bir estetik cerrahi işlemidir. Bu işlem sırasında, saçlı derideki kıl köklerinin çıkartıldığı bölgeye, donör bölgeden alınan saç kökleri ekilir. Bu kökler, saçlı deriye ekildikten sonra doğal bir şekilde büyüyerek, saçsız bölgeyi kaplar. Yapılan bütün bu işlemler kişinin sadece görünümünü değiştirmekle kalmaz bunun yanı sıra öz güven kazanmasına da neden olur.

saç ekimi nedir
Saç Ekimi İşlemi

Kimler Saç Ektirebilir?

Saç ekimi işlemi, herhangi bir cinsiyet ya da yaş grubundaki kişiye uygulanabilir. Ancak, saç ektirme işlemi için uygun adaylar, saç dökülmesi sorunu olan ve saçlı deride yeterli miktarda donör saça sahip olan kişilerdir. Ayrıca, saç ektirme işlemi öncesinde, kişinin genel sağlık durumu da değerlendirilir. Doktor tarafından hastaya çeşitli testler yapılır. Test sonucu hastanın operasyona uygun olup olmadığı öğrenilir.

Saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka güvenilir bir estetik cerrahına danışın. Aksi halde oluşabilecek deri hastalıkları enfeksiyonları kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Saç Ekimi İşlemi Öncesinde Yapılması Gerekenler

Saç ekimi işlemi öncesinde, kişinin genel sağlık durumu ve saç dökülmesinin nedenleri değerlendirilir. Ayrıca, kişinin saçlı derisi de incelenir ve saç ekimi için uygunluğu belirlenir. İşlem öncesinde, kişinin saçlarının kısaltılması ve bazı kan testleri yapılması da gerekebilir. Ayrıca, kişinin işlem öncesinde bazı ilaçları kullanması da gerekebilir. Hasta eğer uygunsa doktorun verdiği talimatlara ameliyat zamanına kadar uyması önerilir. Ve ameliyata girmeden önce kişi operasyonla ilgili bütün bilgileri doktordan almalıdır. Bu bilgiler hastanın operasyona daha güvenle girmesini sağlamaktadır.

Saç Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemi genellikle lokal anestezi altında yapılır. İşlem sırasında, saçlı derideki kıl köklerinin çıkartıldığı bölgeye, donör bölgeden alınan saç kökleri ekilir. Donör bölge, genellikle ense bölgesidir. Saç kökleri, mikro motorlar yardımıyla tek tek alınır ve saçsız bölgeye ekilir. Saç ekim işlemi, genellikle 6-8 saat sürer ve işlem sonrasında hastaya çeşitli testler yapılır. Eğer yapılan testler sonucu bir sorun görülmezse hastanın dinlenmesi için eve gitmesine izin verilir.

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Saç ekimi işlemi sonrasında, kişinin saçlı derisi ve ekilen saç kökleri hassaslaşır. Bu nedenle, kişinin saçlı derisine ve ekilen saçlara zarar vermemek için dikkatli olması gerekir. İşlem sonrasında, kişinin saçlarının yıkanması ve saçlı derisinin düzenli olarak nemlendirilmesi önerilir. Ayrıca, kişinin işlem sonrasında ağır egzersizlerden ve saunadan uzak durması gerekmektedir. Bunların haricinde saç ektirme işlemi sonrası hasta ilk 14 gün güneş ışığından kaçınmalıdır. Güneşten dolayı saçların tahriş olması kişide kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Eğer bir ağrı veya başka bir sorun oluşursa hasta doktorun verdiği talimatlar ve ilaçların dışına çıkmamalıdır.

Saç Ekimi İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

Saç ekimi işleminin avantajları arasında, saç dökülmesi sorununa kalıcı bir çözüm sunması, doğal bir görünüm sağlaması ve kişinin özgüvenini artırması yer almaktadır. Yani kişinin hem psikolojik hem de fiziksel sağlığının iyileşmesine neden olmaktadır. Ancak, işlemin dezavantajları arasında, işlem sırasında oluşabilecek ağrı ve hassasiyet, işlemin maliyeti ve işlemin sonuçlarının kişiye göre değişkenlik göstermesi yer almaktadır. Bunlar işlem öncesi doktor ile konuşulması gereken ve ona göre ameliyata girilmesi gereken konulardır.

AVANTAJLARIDEZAVANTAJLARI
Kalıcı kellik önlenebilir.Ağrı ve Acı hissi yaratabilir.
Kişiye özel ; psikolojik özgüven sağlanır.Saç ekiminden önce cerraha başvurulmaması durumunda kalıcı deri hastalığı enfeksiyonu kapabilir.
Doğal görünüm kazandırılır.Şok etkisi göstererek , tekrar dökülme yaşatabilir.
Saç ekimi sonrası
Saç Ekimi İşlemi Öncesi ve Sonrası

Saç Ekimi İşlemi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Saç ektirme işlemi acılı mıdır?

Saç ektirme işlemi lokal anestezi altında yapılır, bu nedenle işlem sırasında kişi ağrı hissetmez. Ancak, işlem sonrasında saçlı deri ve ekilen saçlar hassaslaşacağı için, kişinin ağrı ve hassasiyet hissetmesi mümkündür. Bu ağrılar doktorun önerdiği ilaçlar doğrultusunda dindirilebilir.

Saç ektirme işlemi sonrasında kaç gün dinlenmek gerekir?

Saç ektirme işlem sonrasında kişinin dinlenmesi ve işlemin etkilerinin geçmesi için en az 2-3 gün izin alması önerilir. Ancak, kişinin işlemin sonuçlarına bağlı olarak daha uzun süre dinlenmesi gerekebilir. İyileşme süreci her hastada farklı görülür bu nedenle dinlenme süresi doktorun takibinde belirlenmelidir.

Saç ektirme işlemi sonrasında saçlarım ne kadar sürede uzar?

Saç ektirme işlemi sonrasında ekilen saç kökleri, yaklaşık olarak 3-4 ay sonra yeni saç telleri oluşturmaya başlar. Bu süreçte, kişinin saçlarının daha dolgun ve sağlıklı görünmeye başlaması mümkündür. Ancak, tam olarak sonuçların görülmesi için 8-12 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekebilir. Uzama esnasında yapılması gereken en önemli şeylerden birisi doktorun reçete ettiği ürünlerle saçlara bakım yapılmasıdır.

Saç ektirme işlemi herkes için uygun mudur?

Saç ekimi işlemi, saç dökülmesi sorunu olan ve saçlı deride yeterli miktarda donör saça sahip olan kişiler için uygun bir seçenektir. Ancak, herkes için uygun olmayabilir. Kişinin genel sağlık durumu ve saç dökülmesinin nedenleri, işlem öncesinde değerlendirilir. Doktor tarafından yapılan değerlendirme sonucu her şey belli olur.

Saç ektirme işlemi sonrasında saçlarıma nasıl bakım yapmalıyım?

Saç ektirme işlemi sonrasında, kişinin saçlı derisine ve ekilen saçlara zarar vermemek için dikkatli olması gerekir. İşlem sonrasında, kişinin saçlarının yıkanması ve saçlı derisinin düzenli olarak nemlendirilmesi önerilir. Ayrıca, kişinin işlem sonrasında ağır egzersizlerden ve saunadan uzak durması gerekmektedir.

Saç Ekimi İşleminin Maliyeti Nedir?

Bu işlem ülkemizde hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Sağlık sigortasının karşılamadığı saç ekimi işleminin güncel fiyatlardan baz alırsak 25.000 ile 45.000 arasında diyebiliriz. Tabii ki bu fiyat hastanenin yanı sıra kişinin saç yapısına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.

saç ekimi sonuç
Saç Ekimi Sonrası

Sonuç

Saç dökülmesi sorunu, birçok kişinin karşılaştığı bir sorundur ve özgüven kaybına neden olabilir. Saç ekimi işlemi, saç dökülmesi sorununa kalıcı bir çözüm sunan ve doğal bir görünüm sağlayan bir seçenektir. Ancak, işlemin avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulmalı ve işlem öncesinde ve sonrasında gerekli önlemler alınmalıdır. Eğer saç ektirme işlemi düşünüyorsanız, öncelikle bir uzman ile görüşmeniz önerilir. Bu işlemler sonrası saç ekimi yapılan kişide yalnızca fiziksel olarak değişim değil psikolojik olarak da çok fazla değişim ve iyileşmeler görülmektedir. Kişi saç problemi nedeniyle öz güvenini kaybetmişse işlem sonrası kişinin öz güveni geri gelmektedir. Bunun yanı sıra işlemin maliyeti hastaya ve hastaneye göre değişiklik gösterebilir. Fakat ortalama fiyat verildiğinde 25.000 ile 45.000 arası söylenebilir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu