Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Nedir? Bilinmesi Gerekenler 2023

Kulak estetiği, tıbbi adıyla otoplasti, kulakların şeklini ve boyutunu düzeltmek için yapılan bir ameliyat türüdür. Kulak estetiği işlemi özellikle kulak kepçesi boyutunun büyük olması, kulakların çıkık olması, kulakların arasında bir farklılık olması ya da kulakların altında oluşan deformasyonlar nedeniyle yapılmaktadır. Günümüz popüler kültüründe bir çok anlayışın kültürün, yaşam tarzlarının değiştiği gibi güzellik anlayışı da değişmiş bir faktördür. Bazılarının karşı çıktığı bazılarının da bizzat yaptırdığı estetik operasyonlar kişilerin güzellik anlayışlarına kavuşmalarını ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak değişmelerini sağlıyor. Dudak, burun ve göğüs estetiği gibi bir çok estetik türü bu nedenle günümüzde tercih edilen operasyonlar olmuştur. Kulak estetiği de bu estetik türlerinden yalnızca birisidir.

Diğer estetik türlerine göre kulak estetiğinden bu kadar çok konuşulmamasının sebebi insanların güzellik anlayışlarında ikinci plana atılmasıdır. Fakat kulak estetiğini tercih eden kişiler hayatlarındaki değişimi bir hayli fark edip mutlu olmuşlardır. Bu operasyon kişinin kulaklarını daha estetik ve doğal bir şekle getirerek, öz güvenini artırmak için uygulanmaktadır. Kulak estetiğinden şikayetçi olan kişiler, genellikle kulak kepçesi veya kulak memesindeki bozukluklardan şikayetçi olan ve iyileşmesini isteyen kişilerdir.

Kulak Estetiği Nedir?

Kulak estetiği, kulaklardaki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem genellikle kulak kepçesi veya kulak memesindeki bozukluklar için yapılır. Kulak kepçesi büyük, asimetrik veya şekil bozukluğu olan kişiler kulak estetiği için uygun adaylardır.

Kulak estetiği, kulakların doğal görünümünü korumaya özen göstererek, kulakların şeklini düzeltir. Bu işlem de diğer estetik türleri gibi, kişinin öz güvenini artırarak, daha iyi hissetmesini sağlar yani kişide hem fiziksel hem de psikolojik bir değişimin başlangıcı olur.

Kulak Estetiği Türleri

Kulak estetiği işlemi, genellikle kulak kepçesi veya kulak memesindeki bozuklukları düzeltmek için yapılır. İşlem genellikle aşağıdaki şekillerde yapılır:

 • Kulak kepçesi düzeltme: Kulak kepçesi büyük veya asimetrik olan kişiler için yapılır. Kulak kepçesi düzeltme işlemi, kulakların şeklini düzelterek, daha estetik bir görünüm sağlar.
 • Kulak memesindeki bozuklukların düzeltilmesi: Kulak memesindeki çöküntü veya asimetri gibi bozukluklar için yapılır. İşlem, kulakların doğal görünümünü koruyarak, kulakların şeklini düzeltir.
estetik kulak
Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Operasyonunu Kimler Yaptırabilir?

Kulak estetiği ameliyatı için doğru aday, kulaklarında boyut, şekil veya çıkıklık nedeniyle rahatsız olan kişilerdir. Bunun yanı sıra, estetik ameliyat için sağlıklı bir kişi olmak, cerrahi bir işleme uygun olmak, ameliyat sonrası süreci takip edebilecek zaman ve enerjiye sahip olmak da önemlidir. Bu kriterler haricinde estetik yaptıracak kişi doktoru ile operasyon öncesinde tüm detayları konuşmalı ve buna göre estetik işlemi başlatılmalı.

Kulak Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler

Kulak estetiği her ne kadar tehlikeli bir operasyon gibi görülmese de her ameliyatta olduğu gibi bunda da alınması gereken önlemler alınmazsa sorunlarla karşılaşılabilir. Eğer estetik operasyon öncesinde yapılması gereken bir şey varsa yapılmalı ve ameliyatın sorunsuz geçmesi sağlanmalı. Estetik işlemi öncesi yapılması gerekenler ise şunlardır:

 • Doktorunuzla görüşün: Kulak estetiği işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuzla görüşün. Doktorunuz, işlem hakkında size ayrıntılı bilgi verecektir.
 • Sağlık durumunuzu değerlendirin: Estetik işlemi öncesi sağlık durumunuzu değerlendirmek için doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, sağlık durumunuzu inceleyerek, işlemin size uygun olup olmadığını değerlendirecektir.
 • İlaç kullanımınızı kontrol edin: Kulak estetiği işlemi öncesi ilaç kullanımınızı kontrol edin. Bazı ilaçlar, kanama riskini artırabilir. Doktorunuz, size işlem öncesi hangi ilaçların kullanılması veya kullanılmaması gerektiğini söyleyecektir.
 • Beslenmenize dikkat edin: Kulak estetiği işlemi öncesi beslenmenize dikkat edin. İşlem öncesi sağlıklı beslenerek, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kulak Estetiği İşlemi Nasıl Yapılır?

Kulak estetiği işlemi genellikle diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1-2 saat sürer. İşlem sırasında, cerrah kulak kepçesindeki fazla deri ve kıkırdak dokusunu çıkarır ve kulak kepçesinin şeklini düzeltir. Bu işlem esnasında hasta hiçbir şey hissetmez ve ameliyat beklenildiği gibi olursa sakin bir şekilde geçer. Estetik işlemi, cerrah tarafından yapılan kesi izleri nedeniyle genellikle birkaç hafta süren bir iyileşme süreci gerektirir. İyileşme sürecinde, hastanın kulaklarını koruyacak bir bandaj veya atel takması gerekebilir. Estetik sonrası doktor tarafından hastalara belirli talimatlar verilir ve bu talimatlara uyması istenir. Operasyonun hemen sonrasında hasta istirahat etmelidir. Ve sonrasında doktor onayı ile taburcu edilmelidir.

kulak estetik sonucu
Estetik Öncesi ve Sonrası

Kulak Estetiği İşlemi Riskleri

Kulak estetiği işlemi, genellikle güvenli bir işlem olsa da, her cerrahi işlem veya her estetik operasyon gibi riskleri vardır. Estetik işleminin riskleri ise şunlardır:

Kanamaİşlem sırasında kanama meydana gelebilir. Bunlar olağan durumlar olduğu için hızlıca önlem alınır ve kanama durdurulur.
Enfeksiyonİşlem sonrası enfeksiyon riski vardır. Genellikle hastalara işlem sonrası istirahat etmeleri önerilir. Hastaların da istirahat ederken temiz bir ortamda bulunması gerekir.
Anestezi reaksiyonuLokal anestezi kullanıldığında anestezi reaksiyonu riski vardır. Bu reaksiyon vücutta çeşitli tepkilerle karşınıza çıkabilir. Anestezi reaksiyonları için öncesinde doktor ile konuşulması gerekir.
İşlem sonrası ağrı ve rahatsızlıkİşlem sonrası ağrı ve rahatsızlık yaşanabilir. Ufak ya da büyük ağrılar fark etmeksizin doktorun verdiği ilaçlar ile ağrılar önlenebilir.
Estetik Riskleri

Kulak Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

Her ne olursa insan vücuduna tıbbi bir müdahale oluyorsa tabii ki bu müdahale sonrasında yapılması gereken şeyler oluyor. Estetik operasyon sonrası hastalara önerilen ilk şey genellikle doktorun talimatlarından çıkmaması oluyor. Bunun dışında estetik işlemi sonrası yapılması gerekenler şunlardır:

 • Dinlenin: İşlem sonrası dinlenmek ve yeterli uyku almak, iyileşme sürecine katkıda bulunur.
 • Bandajı koruyun: İşlem sonrası hastanın kulaklarını koruyacak bir bandaj veya atel takması gerekebilir. Bandajı çıkarmadan önce doktorunuzun talimatlarını takip edin.
 • Antibiyotikleri alın: Cerrahınız size antibiyotik reçeteleyebilir. Antibiyotikleri düzenli olarak alın ve doktorunuzun talimatlarını izleyin.
 • İşlem sonrası kontrolleri takip edin: Cerrahınızın size önerdiği işlem sonrası kontrolleri düzenli olarak takip edin.
 • İyileşme sürecine dikkat edin: İyileşme sürecinde ağır aktivitelerden kaçının ve cerrahınızın size önerdiği aktiviteleri yapın.
 • Beslenmenize dikkat edin: İşlem sonrası dengeli bir diyet yapın ve yeterli miktarda sıvı tüketin.

Estetik Sonrası İyileşme Süreci ve Oluşabilecek Komplikasyonlar

Estetik sonrası yapılan estetiğin türüne göre belirli sürelerde iyileşme süreci vardır. Bu süreç kişiden kişiye veya yapılan operasyon türüne göre değişebilir. Ancak genel olarak estetik sonrası iyileşme süreci şöyle ilerlemektedir:

 • İlk birkaç gün içinde, işlem sonrası ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir. Doktorunuz size ağrı kesici ve anti-enflamatuar ilaçlar reçeteleyebilir. Bunların dışına çıkmadan ağrınızı dindirebilirsiniz.
 • İlk birkaç gün içinde, işlem sonrası şişlik olabilir. Şişliği azaltmak için buz pres uygulayabilirsiniz. Bunun dışında doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın.
 • İlk birkaç gün içinde, işlem sonrası kulaklarınızda bandaj veya atel olabilir. Doktorunuzun talimatlarına uygun davranın ve bandajı veya ateli çıkarmadan önce doktorunuzla iletişime geçin.
 • İşlem sonrası birkaç hafta boyunca, ağır aktivitelerden kaçının. Cerrahınızın size önerdiği aktiviteleri yapın.
 • İşlem sonrası kontrolleri düzenli olarak takip edin ve kaçırmamaya özen gösterin.

Bunların dışında estetik sonrasında iyileşme sürecinde oluşacak komplikasyonlarda oldukça önemlidir. Bu komplikasyonlar tüm ameliyat sürecinde yapılan herhangi bir şeyin bile etkisi olabilir. Şişlik veya iltihap gibi durumlarda doktor talimatlarıyla geçirmeniz önerilir. Bunun dışında kulakta asimetri fark ederseniz doktorunuza danışabilirsiniz.

kulak estetik örneği
Estetik Sonucu

Kulak Estetiği İşlemi Maliyeti

Kulak estetiği işlemi maliyeti, işlemin çeşidine ve yapıldığı yerin konumuna göre değişebilir. Genellikle, estetik işlemi ortalama 5000-8000 ₺ arasında değişmektedir. İşlem ücreti, klinik, cerrah, anestezi ve ilaç maliyetlerini içerebilir. Eğer daha net rakamlar almak istiyorsanız estetik olacağınız doktora veya hastaneye danışarak öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Kulak estetiği işlemi, kulak şekil ve boyutunu değiştirmenin yanı sıra, kulaklardaki fonksiyonel sorunları da çözebilir. İşlem öncesinde doktorunuzla mutlaka konuşup detaylı bilgi almanız gerekir. İşlem esnasında ameliyat 1-2 saat sorunsuz bir şekilde ilerler. İşlem sonrası dikkatli bir bakım ve iyileşme süreci gerektirse de, başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. İşlem öncesinde, doğru cerrahı seçmek ve işlem için uygun adayların belirlenmesi, başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu