Genital Estetik

Kadınlarda Genital Estetik Nedir? 2023

Genital estetik, kadınların son yıllarda oldukça ilgilendiği bir estetik konusudur. Vajina estetiği olarak da bilinen genital estetik, kadınların genital bölgesindeki görünümden memnun olmayanların estetik ameliyatlar yaptırarak bu sorunlarını çözmesine yardımcı olan bir tıbbi işlemdir. Bu estetiği yaptıran kadınlar genellikle ya kendisi görünümünü beğenmediği için ya da cinsel hayatında partnerinin beğenmemesinden şüphelendiği için yaptırmaktadırlar. Bu estetik de diğerleri gibi kişinin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığına etki eden bir işlemdir. Güzellik kavramının tüm vücuda etki etmesi genital bölgede de kadınlar için güzellik kavramını devreye sokmalarına neden olmuştur. Çoğu kadın hayatının bir aşamasında vajinal sorunlar yaşar ve bu sorunlar doğum sonrası gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu yazımızda, genital estetik konusu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Güzellik anlayışının her geçen gün değiştiği dönemde özellikle kadınlar daha çok etkilenmeye ve değişmeye başlamıştır. Eskisine göre kendilerine daha çok zaman ayıran ve ilgi gösteren kadınlar güzellik anlayışlarını estetiklerle desteklemeye çalışırlar. Bu estetikler kişinin hayatında düzen ve mutluluk gibi etkileri de beraberinde getirir. Genital bölgede bu estetiklerden biridir. Bu estetik sonrası kişi hem kendine hem de partnerine mutlu olarak gitmektedir.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, kadınların günümüzde daha da çok tercih ettiği ve genital bölgesindeki görünümden memnun olmamaları halinde estetik ameliyatlar yaptırmalarıdır. Bu görünümler doğum gibi birçok faktörden değişebilir. Bu ameliyatlar genellikle vajinanın dış kısmındaki görünümü iyileştirmek için yapılmaktadır. Böylelikle kişi kendi hayatı ve cinsel hayatında mutlu bir yaşam sürmektedir. Bu ameliyatlar, vajina daraltma, labioplasti, klitoral kapama ve genital bölge dolgusu gibi farklı işlemleri içerir.

Genital Estetik Nedir
Genital Estetik Nedir

Hangi Durumlarda Genital Estetik Yapılır?

Genital estetik sorunlar kadınların yaşam tarzları, doğum gibi pek çok nedenlerden oluşabilmektedir. Bu estetik kadınların kendilerini daha iyi hissetmeleri için yapılan bir işlemdir. Genellikle aşağıdaki durumlarda yapılır:

  • Labia minora’nın büyüklüğü ya da şekli ile ilgili rahatsızlık duyma
  • Asimetrik labia minora
  • Labia majora’nın gevşek veya sarkık görünümü
  • Vajina girişindeki darlık veya genişlik sorunu
  • Doğum sonrası deformasyon

Oluşan bu sorunlar karşısında kadınlar genital bölgelerinden memnun olmamaya başlarlar. Ve bu memnuniyetsiz psikolojik olarak mutsuzluk ve öz güvene yol açar. Bu sorunlar sonrası araştırmaya ve ameliyat olmaya karar verirler.

Genital Estetik Ameliyatlar Nelerdir?

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı, doğum veya yaşlanma nedeniyle vajinanın genişlemesi durumunda yapılan bir işlemdir. Bu işlem, vajinal duvarların daraltılması ile gerçekleştirilir ve cinsel ilişki sırasında daha fazla zevk alınmasını sağlar.

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti ameliyatı, kadınların dış genital bölgesindeki labium minora adı verilen küçük dudakların şeklini ve boyutunu değiştirmek için yapılan bir işlemdir. Bu ameliyat, labium minora’nın asimetrik veya büyük olması durumunda yapılır ve kadının kendine güvenini artırır.

Klitoral Kapama Ameliyatı

Klitoral kapama ameliyatı, klitorisin kaplanması için yapılan bir işlemdir. Bu ameliyat, klitorisin normalden büyük olması durumunda veya klitorisin sürekli tahriş olması durumunda yapılır.

Genital Bölge Dolgusu

Genital bölge dolgusu, genital bölgede hacim kaybı veya kırışıklık olan kadınlar için yapılan bir işlemdir. Bu estetik dış genital bölgedeki yapılan dolgu enjeksiyonu işlemlerini kapsamaktadır.

Genital Estetik Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Genital estetik ameliyatları genellikle lokal anestezi altında yapılır, hastanın anestezi etkisine geçmesiyle başlar ve genellikle 1-2 saat sürer. Ameliyat hangi türde yapılacak ise o karar verilir ve süreç başlar. Daha sonrasında hasta istirahat için dinlenme odasına alınır. Doktor tarafından çeşitli yan etki veya komplikasyon var mı diye kontrol edilir. Daha sonrasında doktor tarafından hastaya çeşitli uyarılar verilerek hasta taburcu edilir.

Ameliyattan önce, doktor ile hastanın ameliyat hakkında detaylı bir görüşmesi yapılmalıdır ve ameliyatın riskleri ve sonuçları hakkında doktor hastayı bilgilendirmelidir.

Genital Estetik Ameliyatları Sonrası Dönem Nasıldır?

Genital estetik ameliyatları sonrası dönem, kişiden kişiye değişebilir. Genellikle, ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağrı ve rahatsızlık hissi normaldir. Bu nedenle, doktorun önerdiği ağrı kesicilerin kullanımı önerilir. Ameliyat sonrası ilk haftalarda cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir ve doktorun önerdiği şekilde bakım yapmak önemlidir. Hasta çalışan biriyse eğer ağır ve ani hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. Aksi taktirde hastada kanama, enfeksiyon gibi çeşitli komplikasyonlar görülmektedir. Ve bu komplikasyonlar kalıcı hasara neden olabilmektedir.

Genital Estetik Ameliyatları Güvenli midir?

Genital estetik ameliyatları, genellikle güvenli bir işlemdir. Ancak, her estetik ameliyatta risklerin olduğu gibi genital estetik ameliyatları da bazı riskler içermektedir. Bu riskler arasında enfeksiyon, kanama, his kaybı ve yara iyileşme problemleri sayılabilir. Bu nedenle, ameliyat öncesinde doktor ile detaylı bir şekilde görüşmek ve riskleri bilmek önemlidir. Ve ameliyat sonrası hasta doktorun talimatlarından ve verdiği ilaçlardan dışarı çıkmamalıdır.

Estetik Sonrası
Estetik Sonrası

Genital Estetiğin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Genital estetik, kadınların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve özgüvenlerini arttırmalarına yardımcı olabilir. Özellikle vajina estetiği konusunda rahatsızlık duyan kadınlar için, genital estetik ameliyatları sonrası psikolojik olarak daha iyi hissetmek mümkündür. Ayrıca cinsel hayatlarında genital bölge sorunlarından kaynaklı güvensiz olan ve mutsuz olan kadınlar ameliyat sonrası bu sorunları da atlatmaktadır.

Genital Estetiğin Fiyatları Ne Kadar?

Genital estetik ameliyatlarının fiyatları, yapılan işleme, hastanenin konumuna ve estetik cerraha göre değişebilir. Bu nedenle, genital estetik ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle bir doktorla görüşüp, fiyat teklifi alması önerilir. Genellikle hastaların yaptırmak istediği işleme göre teklifler 8.000 ile 20.000₺ arasında değişebilir.

Genital Estetiğin Geleceği Nasıl Olacak?

Genital estetik, son yıllarda giderek popüler hale gelen bir konudur. Gelecekte, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte genital estetik ameliyatlarının daha kolay ve daha güvenli hale gelmesi beklenmektedir. Fakat popüler kültür etkisiyle tercih edilip edilmemesi o zamanın popülerliğine bağlı olmaktadır.

Genital Estetiğe Kimler Başvurmalıdır?

Genital estetik, vajina estetiği ile ilgili görünüm gibi sorunları olan kadınlar için uygundur. Ancak, bu ameliyatlar için yaş sınırı ve sağlık durumu gibi belirli kriterler bulunmaktadır. Bu nedenle, genital estetik ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle bir doktorla görüşmesi ve sağlık durumlarının uygun olup olmadığını öğrenmesi önerilir. Doktor tarafından bir sorun görülmeyen hastalar gün alarak ameliyat olabilirler.

Genital Estetiğin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Estetiğin AvantajlarıEstetiğin Dezavantajları
Fiziksel olarak genital bölgedeki görünüm iyileşir ve değişir.Ameliyat sonrası ağrı, rahatsızlık, enfeksiyon riski ve yara izi gibi sorunlar yaşanabilir.
Psikolojik olarak daha iyi ve öz güvenli hissedilir.Fiyatları oldukça yüksektir.
Cinsel hayatlarında ağrı ve sızı ortadan kalkar. İyileşene kadar cinsel ilişki önerilmez.
Daha mutlu bir cinsel hayat başlayabilir.
Avantaj ve Dezavantajlar

Genital Estetiğin Yan Etkileri Nelerdir?

Genital estetik ameliyatları sonrası, bazı kadınlar his kaybı veya sinir hasarı gibi yan etkiler yaşayabilir. Ayrıca, enfeksiyon, kanama ve yara iyileşme problemleri gibi riskler de mevcuttur. Bu nedenle, genital estetik ameliyatı yaptırmadan önce riskleri doktorla görüşmek önemlidir. Risklerin ne denli olduğu öğrenmek hastanın ameliyata girip girmeme konusundaki kararını da etkileyebilir.

Genital Estetik sonrası
Genital Estetik sonrası

Genital Estetiğin Etkileri Ne Kadar Süre Devam Eder?

Genital estetik ameliyatları sonrası etkiler, kişiden kişiye değişebilir. Ancak, genellikle ameliyat sonrası etkiler uzun süreli olabilir. Özellikle vajina estetiği konusunda rahatsızlık duyan kadınlar için, genital estetik ameliyatları sonrası kendilerini daha iyi hissetmek uzun süreli bir etki yaratabilir. Burada süreyi indirmek için hastanın doktor talimatlarına birebir uyması ve herhangi bir sorun olduğunda doktoruna danışması gerekir.

Genital Estetiğin Alternatifleri Var mıdır?

Genital estetik ameliyatları, vajina estetiği konusunda en etkili ve en kalıcı çözümlerden biridir. Ancak, bu ameliyatlar için alternatifler de mevcuttur. Örneğin, vajina sıkılaştırma egzersizleri veya vajina estetiğini geliştiren kremler gibi alternatifler de bulunmaktadır. Ancak, bu yöntemler genellikle estetik ameliyatlar kadar etkili olmamaktadır. Ve değişim uzun süre sonra görülmektedir.

Sonuç

Genital estetik ameliyatları, kadınların vajina estetiği konusunda rahatsızlık duymaları durumunda tercih edebilecekleri bir yöntemdir. Ancak, bu ameliyatlar riskler içermekte ve uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Öncelikle, bir doktorla görüşerek riskleri ve olası sonuçları öğrenmek önemlidir. Sonrasında hasta ameliyata uygun ise işlemler gerçekleşir. Ameliyat sonrası işlemler hastadan hastaya değişmektedir. Güvenli bir ameliyat olsa dahi kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu ameliyatların fiyatları estetik olacak hastanın şikayeti, hastanenin nasıl olduğu ve doktorun uzmanlık seviyesine göre incelenir ve belirlenir. Ameliyat sonrası hasta genital bölgesindeki değişim nedeniyle psikolojik ve fiziksel olarak iyileşir. Hem sosyal hayatında hem de özel hayatında daha öz güvenli olabilir.

Bu yazımız sizi bilgilendirdiyse ve diğer estetiklerle ilgili aklınızda soru işareti varsa aşağıdaki estetik türlerinden sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu