Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Nedir? Öğrenelim 2023

Göz kapağı estetiği insan hayatında aslında bakışları etkileyen bir operasyondur. Estetiğin uygulanacağı göz kapakları yüzün en önemli özelliklerinden birisidir ve yüz ifademizi büyük ölçüde etkilemektedir. Gençlerin genelde şikayet edecek bir sorun yaşamadığı göz kapakları, yaşlanma sürecinde, stres ve diğer faktörler bir dizi rahatsızlık yaratabilir. Bu rahatsızlıklar kişinin görünümüne ve bakışına büyük etki etmektedir. Kişinin görsel olarak yorgun ve halsiz görünmesine neden olabilir. Bu görünüş kişiye hem fiziki olarak hem de psikolojik olarak kötü etki etmektedir. Görünümü nedeniyle kişi kendini öz güvensiz hissedebilir veya görünümü nedeniyle yine psikolojik olarak yorgun hissedebilir. Neyse ki, göz kapağı estetiği gibi bir dizi prosedür sayesinde, bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Kişinin hem psikolojik hem de fiziksel sağlığına ve görünümüne etki eden bu faktörler diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi göz kapağı estetiğinde de çözüm bulmaktadır. Ameliyat olan kişi göz kapakları ile ilgili şikayetini giderdiğinde fiziksel ve psikolojik olarak hem iyileşmeye hem de değişmeye başlayacaktır. Bu operasyonlar tabii ki birçok farklı şikayete göre bir çok türden olmaktadır. Bu yazımızla birlikte, göz kapağı estetiği ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği, üst ve alt göz kapaklarındaki sorunları düzeltmek için yapılan bir dizi işlemden oluşmaktadır. Bu prosedürler, sarkmış cilt, torbalanma, koyu halkalar, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi çeşitli rahatsızlıkları düzeltmek için tasarlanmıştır.

Göz kapakları estetiği, yüz ifadesini gençleştirmek ve kişinin daha dinlenmiş bir görünüm elde etmesini sağlamak için kullanılır. Ayrıca buna bağlı olarak kişinin öz güven sorunu varsa onu da atlatmasına ve daha fazla güven kazanmasına neden olur.

Göz kapağı
Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Türleri

Göz kapağı estetiği, üst ve alt göz kapakları için farklı işlemler içerebilir. Bu işlemler hastanın şikayetine ve doktorun önerdiği tedavi yöntemine göre değişir ve uygulanır. Bazı yaygın estetik türleri şunlardır:

Estetik TürleriGöz Kapağı Estetikleri Nasıl Yapılır?
Üst Göz Kapağı Estetiği Üst göz kapakları estetiği, kişinin göz kapağının sarkmış cildini düzeltmek için yapılan bir işlemdir. Bu prosedürde, göz kapağındaki fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır ve daha genç bir görünüm elde edilir. Bu prosedür genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bu estetik türü genelde kişideki halsiz görünümü önler ve kişiye daha iyi bir fiziksel görünüm kazandırır.
Alt Göz Kapağı EstetiğiAlt göz kapakları estetiği, torbalanmış göz kapakları ve koyu halkaları düzeltmek için tasarlanmıştır. Bu işlemde, alt göz kapaklarında bulunan fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır. Bu prosedürün ardından, gözler daha genç ve daha dinlenmiş bir görünüme kavuşur. Kişinin fiziksel görünümünde değişim ve iyileşme görülür. Öz güven kazanmasını sağlar.
Göz Kapağı Estetiği ve BotoksGöz kapağı estetiği işlemleri, botoks işlemi ile birleştirilebilir. Botoks, göz çevresindeki çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır. Göz kapakları estetiği ve botoks kombinasyonu, daha genç ve daha enerjik bir görünüm sağlayabilir. Birazda alternatif yöntem olarak görülen bu yöntem kişinin kırışıklıklarını büyük ölçüde etkilemektedir.
Göz Kapağı Estetik Türleri

Göz Kapağı Estetiği İşlemi Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği, genellikle hastaya lokal anestezi yapılmasıyla başlar. Anestezi etkisini gösterdiğinde operasyon başlar. İşlem, üst veya alt göz kapakları için farklılık gösterebilir, ancak genellikle şu adımları içerir:

Öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanarak etkisini göstermesi beklenir. Hangi estetik işlemi yapılacaksa eğer işlemin yapılacağı üst veya alt göz kapaklarındaki fazla deri ve yağ dokusu için kesik atılır. Kesilen bölgeden fazla olan deri ve yağ dokusu çıkartılır. Daha sonrası ameliyatın son işlemi olan dikişler atılır. İşlem yaklaşık bir saat sürer ve hastanın kontrolleri yapıldıktan sonra bir sorun çıkmazsa aynı gün taburcu edilir. İşlem sonrasında, şişlikler ve morluklar oluşabilir bunlar gayet normal etkilerdir ve bu belirtiler birkaç gün içinde kaybolur.

estetik sonucu
Göz Kapağı Estetiği Öncesi ve Sonrası

Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Göz kapağı estetiği, genellikle 35 yaşın üzerindeki kişiler için uygundur. Bu kişiler yaşlanmanın verdiği etkiye bağlı olarak göz kapaklarında yorgunluk görüntüsüyle karşılaşan kişilerdir. Ancak, bu prosedür, göz kapaklarındaki sorunlar nedeniyle her yaş grubu için yapılabilir. Kişinin göz kapaklarında doğuştan bir yorgun görünüm varsa 18 yaş şartı dikkate alınarak estetik operasyona izin verilebilir. Bunun dışında doktor testleri sonucunda sağlık problemi olan kişilerde işlemin yapılması sakıncalı görülmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz kapağı estetiği öncesinde yapılması gereken ilk şey bu operasyon hakkında genel bir bilgi edinmek. Daha sonrasında hastane ve cerrah tercihi de bu işlemi etkileyen önemli faktörler olarak görülmektedir. Bunlarda işlem öncesi belirlendiyse eğer doktorun işlem öncesi talimatlarına uyulmalı ve doktor testi sonucu kişinin ameliyata uygun olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer bu estetiğe engel bir sağlık sorunu vs. varsa ameliyat yapılmamalıdır. Aksi taktirde kişide hayatına etki edecek komplikasyonlarla karşılaşılır.

Göz Kapağı Estetiği İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz kapakları estetiği işlemi sonrasında, doktorunuzun verdiği talimatlara uymanız ilk tavsiye edilen şeylerden birisidir. İşlem sonrasında, aşağıdaki aktardığımız hususlara dikkat edilmesi de tavsiye edilir:

  • İşlem sorası ilk birkaç gün şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bunlar ameliyatın oluşturduğu normal etkilerdendir ve birkaç gün içinde kaybolacaktır. Bu nedenle hastanın telaş yapmaması için doktor tarafından önceden bilgilendirilir.
  • Daha sonra hasta göz kapaklarının morluğunun gidermek için ve iyileşme sürecini hızlandırmak için soğuk pres uygulayabilir.
  • Her şeyden önce işlem sonrası ilk birkaç gün dinlenmek ve yorucu aktivitelerden kaçınmak en önemlisidir.
  • Eğer ağrılar oluşursa doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır ve bu ilaçlar haricinde başka bir ilaç doktor onayı olmadan içilmemelidir.
  • Hastalara işlem sonrası doktor tarafından sigara içilmemesi önerilir. Aksi taktirde iyileşme süreci uzayabilir.
  • Hastalara işlem sonrası güneş ışığından korunması ve güneş gözlüğü takarak dışarı çıkması önerilir.

Göz Kapağı Estetiği Prosedürü Güvenli midir?

Göz kapağı estetiği prosedürü, güvenli ve etkili bir prosedürdür. Ancak, herhangi bir cerrahi işlem gibi, potansiyel riskler de içerir. Bu riskler arasında enfeksiyon, kanama, anestezi reaksiyonları ve diğer komplikasyonlar yer alabilir. Bu nedenle, göz kapağı estetiği yaptırmadan önce, bir doktorla konuşmanız ve riskleri ve faydaları tartışmanız önemlidir.

Göz Kapağı Ameliyatı Süresi
Estetik Ameliyat

Sonuç

Göz kapağı estetiği, göz kapaklarındaki rahatsızlıkları düzeltmek için kullanılan etkili bir prosedürdür. Bu prosedür, fazla deri ve yağ dokusunu çıkararak göz kapaklarındaki sarkmayı ve torbalanmayı azaltır. Prosedür, lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık bir saat sürer. Prosedür sonrasında, şişlikler ve morluklar oluşabilir, ancak bunlar birkaç gün içinde kaybolur. Göz kapakları estetiği, genellikle 35 yaşın üzerindeki kişiler için uygundur. Ancak, göz kapaklarındaki sorunlar nedeniyle her yaş grubu için yapılabilir. Prosedür sonrasında, hasta doktorun verdiği talimatlara uyarak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Göz kapakları estetiği prosedürü, güvenli ve etkili bir prosedürdür. Ancak, herhangi bir cerrahi işlem gibi, potansiyel riskler de içerir. Bu nedenle, göz kapakları estetiği yaptırmadan önce, bir doktorla konuşmanız ve riskleri ve faydaları tartışmanız önemlidir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu