Estetik

Estetik Operasyon Öncesi Merak Edilenler 2023

Estetik operasyonlar, birçok kişinin görünümünü değiştirmek veya geliştirmek için tercih ettiği popüler bir seçenektir. Ancak, bu tür operasyonların ciddi sonuçları da olabilir. Estetik öncesi doğru bilgiye sahip olmak, doğru karar vermek ve düzgün bir şekilde hazırlanmak son derece önemlidir. Estetik olacak kişiler, uzmanlardan veya çeşitli kaynaklardan aldıkları bilgiler ışığında olacağı estetik türüne göre bilgiler edinmektedir. Bu bilgiler estetik olacak kişinin aklındaki bütün kuşkuları yok etmektedir. Bu sayede estetik olacak kişiler yapacakları operasyonla ilgili daha net kararlar verebilmektedir. Cerrah seçimi, klinik veya hastane seçimi, kişinin olacağı estetik türü gibi konular bu net kararların yalnızca bir kaçıdır. Operasyon olacak kişinin bu kararları alabilmesi için öğrenmesi gereken konuları bu yazımızda ele alacağız.

Geçmişten günümüze estetik kültürü gittikçe artan bir işlem haline gelmektedir. Bunun en büyük etkisi insanların popüler kültürle beraber güzellik anlayışının değişmesi ve zaman ilerledikçe değişiyor olmasıdır. Bu güzellik anlayışına uymayan veya bu anlayış içerisinde kendinde kusurlar gören insanlar genellikler estetik operasyona başvurarak hem fiziksel hem de psikolojik değişimler yaşamaktadırlar. Fakat bunun öncesinde akıllarda birçok soru birikmektedir.

Ameliyatın türü ne olursa olsun insanlar ameliyat öncesi kararlarını öncelikle doktordan ve hastaneden aldığı bilgiler ışığında vermelidir. İnsan sağlığı hafif alınmamalıdır. En ufak bir hata çok büyük sonuçlar doğurabilir.

Doğru Doktoru Seçmek

Estetik operasyon öncesi, doğru doktoru seçmek son derece önemlidir. Doğru doktor seçimi, işlem sırasında daha iyi sonuçlar elde etmek ve olası komplikasyonları en aza indirmek için kritik öneme sahiptir. İyi bir doktor seçmek için, öncelikle doktorunuzun sertifikalarını, lisansını ve deneyimini kontrol etmelisiniz. Doktorunuzun daha önce yaptığı benzer operasyonlar hakkında bilgi sahibi olmanız da önemlidir. Ayrıca, doktorunuzla iyi bir iletişim kurmak, beklentilerinizi açıkça belirtmek ve tedavi süreci hakkında ayrıntılı bir şekilde konuşmak da önemlidir.

Doğru Doktoru Bulmak
Doğru Doktoru Bulmak

Operasyonun Yapılacağı Yer

Estetik operasyonlar bir çok riski ve komplikasyonu içerisinde barındıran işlemlerdir. Bu riskler yalnızca doktor kaynaklı değil estetik yapılacağı yerle de alakalıdır. Günümüz teknolojisinde imkanların bu kadar fazla olması tıp sektörünü de etkilemektedir. İnsanlar estetik yapacakları zaman genellikle doktordan sonra ilk olarak estetik olacakları yer seçimine başlamaktadırlar. Eğer imkanları kısıtlı veya temiz olmayan bir hastane, klinik vb. yer seçildiyse operasyonda veya operasyon sonrası oluşacak risk ihtimali tam teşekküllü bir kliniğe veya hastaneye göre daha yüksek olacaktır. Hastaların bazılarının çekinerek yaptıkları ve akıllarında acaba bir yan etkisi olur mu sorusuyla karar aldıkları estetik operasyonda riski en aza indirmek isterler. İşte bu kısımda öncelikle doğru doktor hemen ardından doğru klinik veya hastane seçimi oldukça hayati önem arz etmektedir.

Operasyon Öncesi Hazırlık

Estetik operasyon öncesi hazırlık, işlemin başarısı için son derece önemlidir. Operasyon öncesi doktorunuzun önerilerine uymak, ilaçlarınızı düzenli olarak almak ve operasyon öncesi özel diyet gereksinimlerine uymak, operasyonun daha iyi sonuçlanmasına yardımcı olabilir. Bazı operasyonlarda doktorunuz size iyileşme sürecini ve ameliyat sürecini etkileyeceği için sigara bile bırakmanızı önerebilir. Cerrahın ameliyat süreci kadar hastanın da ameliyat öncesi süreci oldukça önemlidir.

Estetik Operasyonla İlgili Beklentilerinizi Yönetmek

Estetik operasyonlar öncesi, beklentilerinizi yönetmek son derece önemlidir. Operasyon sonrası beklentilerinizi gerçekçi tutmak, operasyonun başarısı için kritik öneme sahiptir. Beklentilerinizi belirlerken, sağlığınızı ve güvenliğinizi her zaman öncelikli tutmalısınız. Kişinin operasyon öncesi beklentileri doktorla paylaşılmalıdır. Doktor bu beklentilerin karşılanıp karşılanmayacağı konusunda bir açıklama yapabilir. Bu da karar aşamasındaki kişilerin estetik öncesinde daha öz güvenli olmasına neden olabilir.

Anestezi Türleri

Estetik operasyonlar, genellikle lokal veya genel anestezi altında yapılır. Lokal anestezi, sadece operasyon bölgesini uyuşturmak için kullanılırken, genel anestezi, operasyon sırasında uyanık olmamanız için kullanılır. Hangi anestezi türünün kullanılacağı, doktorunuzla yapılan görüşmeler sonrasında belirlenir. Doktorun yapılacak estetiğin türü ve vücudunuza göre uygun anestezi yöntemini tercih edecektir. Buna bağlı olarak da ameliyat esnasında herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz.

Estetik Operasyonun Riskleri

Her cerrahi müdahale gibi, estetik operasyonlar da riskler taşır. Bu riskler, anesteziye verilen tepkiler, enfeksiyonlar, kanamalar ve diğer komplikasyonlar gibi birçok farklı faktöre bağlıdır. Operasyon öncesi doktorunuzla riskleri tartışmanız, operasyon öncesi hazırlıklarınızı daha iyi yönetmenizi ve olası riskleri azaltmanızı sağlar. Estetik olacak kişinin bunları bilmesi operasyon kararını bir daha vermesine ve eğer estetik olma kararı aldıysa öz güvenli gireceğini gösterir.

Alternatif Yöntemler

Estetik operasyonlar, her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Alternatif yöntemler, estetik operasyonlarla aynı sonuçları elde etmek için daha az invaziv bir seçenek olabilir. Alternatif yöntemler hakkında doktorunuzla konuşmanız, size daha iyi bir fikir verebilir. Bu yöntemler genellikle estetik olacak kişilerin bıçak altına yatmaması ve kesik izlerinin olmamasını istemesinden kaynaklı tercih edilmektedir. Dolgu, botoks, kimyasal peeling ve lazer ile cilt temizleme en sık kullanılan alternatif türlerdir.

Alternatif Yöntemler
Alternatif Yöntemler

Estetik Operasyonların Avantajları ve Dezavantajları

Estetik operasyon öncesi belki de en çok merak edilen konulardan birisidir. Estetik olacak kişiler genellikle araştırmalarında değecek mi sorusuna yanıt aramaktadırlar. Bu soruları da avantaj ve dezavantaj başlıkları altında karşılaştırmaktadırlar. Bu operasyonların avantaj ve dezavantajların şöyledir:

Avantajları

  • Daha Güzel Görünüm: Estetik operasyonlar, insanların dış görünüşlerini düzeltmelerine yardımcı olur. Bunun sonucunda, insanlar kendilerini daha güzel ve çekici hissederler. Bu da özgüvenlerini artırır.
  • Sağlık Problemlerini Çözmeye Yardımcı Olabilir: Bazı insanlar, estetik operasyonları sağlık problemlerini çözmek için tercih ederler. Örneğin, burun ameliyatı yapmak, solunum sorunlarını çözebilir veya aşırı kilolu insanlar için liposuction, sağlık sorunlarına neden olan fazla yağları ortadan kaldırabilir.
  • Daha Genç Görünmek: Yaşlanma, birçok insanın endişe duyduğu bir konudur. Estetik operasyonlar, yaşlılık belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Yüz germe veya botoks enjeksiyonları, yaşlılık belirtilerini azaltabilir ve daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlayabilir.
  • Kendine Güveni Artırır: Estetik operasyonlar, insanların kendine güvenlerini artırmalarına yardımcı olur. Dış görünüşünüzü değiştirmek, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve sosyal etkileşimlerinde daha rahat olmalarına yardımcı olabilir.

Dezavantajları

  • Riskler: Estetik operasyonlar, birçok riski de beraberinde getirir. Operasyonlar sırasında kanama, enfeksiyon, anestezi reaksiyonları gibi ciddi riskler vardır. Bu riskler, özellikle de operasyonu yaptırmaya karar veren kişiler için daha büyük bir risk olabilir.
  • Yüksek Maliyet: Estetik operasyonlar oldukça pahalıdır ve herkesin bütçesine uygun olmayabilir. Bazı insanlar, ameliyatı yapmak için yıllarca para biriktirmeleri gerekebilir.
  • İyileşme Süreci: Estetik operasyonlar sonrası iyileşme süreci oldukça zor olabilir. Ameliyat sonrası ağrılar, şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bazı insanlar, iyileşme sürecinde işlerinden ayrılmak zorunda bile kalabilirler. Fakat iyileşme süreci için gerekiyorsa ne olursa olsun uyulması gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Kontroller

Estetik operasyonlar sonrasında, düzenli olarak doktor kontrolleri yapılması önemlidir. Kontroller, operasyonun başarısını ve olası riskleri takip etmek için son derece önemlidir. Operasyon sonrası takip randevularına gitmek ve doktorunuzun önerilerine uymak, iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve komplikasyon risklerini azaltmak için hayati öneme sahiptir. Bunun dışında operasyon sonrası herhangi bir komplikasyon ve ağrılar olması sonucunda doktora danışılması ve doktordan gelecek talimatlara göre davranılması önerilmektedir. Böylelikle oluşacak kalıcı sorunları da ortadan kaldırmış olacaksınız.

Estetik Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

Estetik operasyonların en önemli aşamalarından biri de operasyon sonrası iyileşme sürecidir. Operasyon sonrası iyileşme süreci, operasyonun başarısı için son derece önemlidir. İyileşme süreci, doktorunuzun önerilerine uymak, düzenli olarak takip edilmek ve dinlenmek gibi birçok farklı faktöre bağlıdır. Ayrıca, operasyon öncesi ve sonrası beslenme, ilaç kullanımı ve egzersiz gibi faktörlere de dikkat etmek gerekiyor. Operasyon öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymak, iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve olası riskleri azaltmak için son derece önemlidir.

Estetik Operasyon Sonrası
Estetik Operasyon Sonrası

Estetik Operasyon Maliyeti

Estetik operasyonlar, genellikle yüksek maliyetli olabilir. Operasyon öncesi, operasyon maliyeti ve operasyon öncesi ve sonrası tedavi maliyetleri konusunda doktorunuzla açıkça konuşmanız önemlidir. Operasyon maliyeti, işlemi yapan doktorun deneyimine, operasyonun yapılacağı yerin konumuna ve operasyonun türüne bağlı olarak değişebilir. Fakat ortalama fiyatlar verecek olursak bazı estetik fiyatlarını türlerine göre aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Dudak Estetiği2.000₺ ile 10.000₺ arası değişmektedir.
Kulak Estetiği5.000₺ ile 8.000₺ arası değişmektedir
Saç Ektirme25.000₺ ile 45.000₺ arası değişmektedir.
Genital Bölge Estetiği8.000₺ ile 20.000₺ arası değişmektedir.
Elmacık Kemiği Estetiği7.000₺ ile 12.000₺ arası değişmektedir.
Bazı Estetik Operasyon Fiyatları

Sonuç

Estetik operasyonlar, insanların kendine güvenini artırmak, kendini daha iyi hissetmek ve daha genç görünmek için sıkça tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak, estetik operasyonlar öncesi dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Operasyon öncesi doktorunuzla açıkça konuşmak, beklentilerinizi gerçekçi tutmak, operasyon sonrası bakımı takip etmek ve alternatif yöntemleri de göz önünde bulundurmak, operasyonun başarısı için son derece önemlidir. Bunun dışında operasyon ile ilgili fiyat ve risk gibi bilgilere sahip olmak operasyon sürecinde kişinin kararını oldukça etkilemektedir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu