Estetik

Estetik Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2023

Geçmişten günümüze estetik güzellik anlayışı kişilere, kültürlere, inançlara, ülkelere hatta şehirlere göre değişiklik göstermiştir. Kimisine göre en güzel görünen insan kimisine göre de hiç ilgi çekici olmamıştır. Bu güzelliklerin bazıları doğal bazıları ise cerrahi müdahalelerle olmuştur. Herkesin farklı görüşler sunduğu bu operasyon insanları istedikleri güzellik normlarını sağlıklı bir şekilde kazandırmayı amaçlamıştır. Günümüzde ülkemiz açısından bazıları için, sağlıklı bir cerrahi müdahale olarak görülse de bazıları için yapılmaması gereken bir şey olarak görülmektedir. Bizim ülkemizde bu bakış açılarının farklı olmasının sebebi ise genellikle inanç ve kültür faktöründen kaynaklı olmuştur. Ülkemizde geçmişten günümüze her ne kadar estetik çok tercih edilen bir müdahale olsa da bu fikir ayrılıkları her zaman olmuştur.

Günümüzde bu operasyonlar, güzellik anlayışımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Estetik, bir kişinin dış görünüşünden memnun olması, kendini iyi hissetmesi ve öz güveninin artması için yapılan tüm işlemleri ifade eder. Estetik cerrahi de bu işlemler arasında yer alır ve ameliyatlar, enjeksiyonlar, lazerler ve diğer tedaviler gibi çeşitli yöntemleri kapsar. Bu yazımızda, estetik ve cerrahi operasyonu hakkında bilmeniz gerekenler hakkında ayrıntılı bir şekilde konuşacağız.

Estetik Nedir?

Estetik, güzellik ve çekicilik ile ilgilidir. Bir kişinin dış görünüşünden memnun olması ve kendine güveni arttırmak için yapılan her türlü işlemi ifade eder. Bu işlem sırasında her zaman profesyonel cerrahlar bulunur. Yani işlem yapılacak kişi sağlıklı bir şekilde operasyon geçirmiş olur.

Estetik denildiğinde çoğu insanın aklına yüze yapılan bir işlem olarak gelse de bu işlemler arasında, cilt bakımı, saç bakımı, manikür, pedikür, diş beyazlatma ve cerrahi operasyonlar gibi çeşitli tedaviler yer alır.

Estetik Cerrahi Nedir?

Estetik cerrahi dediğimiz, kişinin fiziksel görünüşünde değişiklik amaçlı yapılan tıbbi operasyonlardır. Bu operasyonlar bu işin tıp eğitimini almış profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır. Yapılan operasyonlar arasında yüz germe, meme büyütme, burun estetiği, liposuction, karın germe ve botoks gibi tedaviler yer alır. Bu operasyonlar kişinin yalnızca fiziksel olarak değil psikolojik olarak da iyi olmasını sağlayan işlemlerdir.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Estetik cerrahi öncesinde hasta da kontrol edilmesi gereken en önemli şey, hastanın sağlık durumunun elverişli olup olmadığıdır. Alerji, kalp rahatsızlığı vb. bazı sağlık sorunları olan kişiler, bu operasyonlar için uygun olmayabilirler. Genelde bu operasyon öncesi öğrenilir ve hastaya bilgiler verilir. Ayrıca, hastanın sigara içiyor olması da, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, sigara içen hastaların ameliyat öncesinde ve sonrasında sigarayı bırakmaları önerilir.

Estetik-Ameliyat
Estetik Ameliyat

Ameliyatın Riskleri

Her tıbbi operasyon gibi estetiğinde bir riskli yanı elbette olmaktadır. Bu risklerin ne olduğu hastada gösterdiği yan etkiye göre de değişkenlik göstermektedir. Bunlar arasında:

  • Enfeksiyon,
  • Kanama,
  • Anestezi reaksiyonu,
  • Yan etkiler yer alır.

Ancak, estetik cerrahinin riskleri, diğer cerrahi işlemlere göre daha düşüktür. Bu nedenle, bu cerrahi ameliyatları son derece güvenlidir ve genellikle başarılı sonuçlar verir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Estetik operasyonlar sonrasında bir de bu işlemlerin iyileşme süreci vardır. Bu süreç genelde yapılan müdahalenin türüne ve hastanın sağlık durumuna göre ya da vücudunun verdiği tepkiye göre değişmektedir. İyileşme sürecinde, dinlenmek ve yeterli miktarda uyumak yapılması gereken en önemli şeylerden birisidir. Ayrıca, doktorun önerdiği şekilde ilaç almak, önerdiği şekilde beslenmek ve ameliyat bölgesini düzenli olarak temizlemek de gereklidir. Hastaların iyileşme süreci genellikle kısa sürer ve birkaç hafta içinde normal aktivitelere geri dönebilirler. Aksi bir durum olduğunda ise yapılması gereken tek şey doktorlarına başvurmak olmalıdır.

Ameliyatın Faydaları

Estetik operasyonlar, operasyon yapılan kişide hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu etkiler yaratmaktadır. Operasyon sonrası kişi normal yaşantısına döndüğünde fiziksel görünümü daha farklı ve daha güzel olmaktadır. Bu farklılık da kişinin kendisinde özgüvene neden olacaktır. Bu işlemler sayesinde, kişiler kendilerini daha iyi hissederler ve kendilerine daha fazla güvenirler. Ayrıca, bu işlem, bir kişinin kendine bakımını yapması için de bir fırsat sunar.

Toplumsal Algı Nasıldır?

Estetik cerrahi, toplumda bazı olumsuz algılarla karşılaşabilir. Bu algılar kişilerin yaşadığı toplumun kültürü, inançları ve yaşayış biçimleri gibi konulara göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, estetik cerrahi yaptırmak isteyen kişiler, doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Bu bilgiler sayesinde kişi aklında soru işareti kalmadan rahat bir şekilde karar vermektedir. Cerrahi işlemleri, sadece dış görünüşü değiştirmek için değil, kişinin özgüvenini arttırmak için de yapılabilir. Kişi eğer bir şeylere adım atmaktan korkuyor veya çekiniyorsa cerrahi operasyon sonrası bunları da aşabilir ve hayatını düzene sokabilir.

Erkekler Açısından Nasıldır?

Erkeklerde Estetik
Erkeklerde Estetik

Estetik cerrahi işlemleri, genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir işlem olsa da sadece kadınlar tarafından değil, erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Erkekler, genellikle yüz germe, saç ekimi ve liposuction gibi işlemleri tercih ederler. Bu işlemlerin erkekler üzerindeki etkisi, kadınlar üzerindeki etkisi kadar büyük olabilir. Örneğin kişide saç dökülmesi sorunu varsa bu kişinin eskiye göre daha az kendine güvenmesini sağlar. Kişinin öz güveni eskiye göre daha da az olmaktadır. Bunun en iyi çözümü ise eskisi gibi kişiyi saçlarına kavuşturmak olacaktır. Genelde saç ekimi yaptıran erkekler eskisinden daha da öz güvenli olurlar ve psikolojik olarak kendilerini olduklarından daha genç hissederler.

Yaşlanmanın Ne Gibi Etkisi Olur?

Estetik cerrahi işlemleri, yaşlanmanın etkilerini gidermek için de kullanılabilir. Yaşlanma sürecinde, cilt elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar meydana gelir. Cerrahi işlemler, bu kırışıklıkları azaltmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, cerrahi işlemleri, yaşlanmanın normal bir parçası olan çizgileri tamamen ortadan kaldırmaz. Estetik cerrahinin hedefi, kişinin doğal güzelliğini korurken, daha genç ve dinç bir görünüm sağlamaktır.

Sağlık Sigortası ve Fiyatları

Bu tür cerrahi işlemler, ülkemizde genellikle sağlık sigortası kapsamında olmayan operasyonlardır. Ancak, bazı durumlarda, cerrahi işlemleri, tıbbi bir nedenle yapıldığında sağlık sigortası kapsamına alınabilir. Hastaların, estetik cerrahi işlemlerinin sağlık sigortası tarafından kapsamlı olarak karşılanıp karşılanmayacağı konusunda sağlık sigortası şirketiyle görüşmeleri önerilir. Bir sağlık sorunundan kaynaklı mecburi yapılması gereken bir işlemse farklı cevaplar alabilirler.

Cerrahi operasyon az önce bahsettiğimiz gibi sigortanın genellikle karşılamadığı bir işlemdir. Bu gibi durumlarda operasyon ücretini kişi kendisi karşılamaktadır. Bunu düşünen hastalar sigorta karşılanmadığı için genellikle özel kliniklere başvururlar. Özel kliniklerde kendilerini daha profesyonel ve güvenebilecekleri bir ortamda hissederler. Tabii ki bunun da her zaman bir karşılığı olmaktadır. Bu fiyatlar kişinin gittiği klinik veya hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Tavsiye edilen, ameliyat öncesinde kişinin bizzat iletişime geçerek haber almasıdır.

Estetik Cerrahinin Geleceği

Bu operasyonlar teknolojiyle birlikte her geçen gün gelişmektedir. Geçmişle kıyaslayacak olursak günümüzde bu operasyonlar daha güvenli ve daha az invaziv hale gelmiştir. Ayrıca, yeni teknolojilerin kullanılmasıyla birlikte, daha doğal görünümlü sonuçlar elde etmek mümkün hale gelmiştir. Günümüzde popüler kültür açısından çok tercih edilen estetik cerrahi gelecekte sıradanlaşıp daha da artan bir operasyon türü olabilir.

estetik-sonuc
Estetiğin Etkisi

Sonuç

Cerrahi işlemleri, kişilerin dış görünüşlerini değiştirerek, kendilerine olan güvenlerini arttırmalarına yardımcı olur. Ancak, bu işlemlerin riskleri de vardır ve doğru bir şekilde bilgilendirilmek gereklidir. Estetik cerrahi yaptırmak isteyen kişiler, işlem öncesinde mutlaka doktorlarıyla görüşmelidirler. Estetik cerrahi işlemlerinin doğal ve güzel bir sonuç vermesi için, kaliteli bir cerrahi teknik, tecrübeli bir cerrah ve doğru bir hasta seçimi önemlidir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu