EstetikDövme Sildirme İşlemi

Dövme Sildirme İşlemi 2023

Dövme sildirme işlemi son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir işlemdir. Dövme yaptıran kişiler dövmelerini sevdiği kişileri, sevdiği hayvanını veya bir nesneyi, düşüncelerini, tarzını vb. bir çok konuyu yansıtmak için bir aracı olarak görmektedirler. Bunun yanı sıra popüler olduğu dönemlerde estetik güzellik anlayışına uyduğu içinde yaptıranlar olmaktadır. Bu dövmeler kimilerinde gün geçtikçe daha da anlam kazanırken kimilerinde ise anlamını yitirip bir çizimden ibaret olmaktadır. İkinci seçeneği düşünen insanlar için yaptırdıkları dövmeler vücutlarında onları rahatsız etmeye başlamaktadır. Bu rahatsızlık dövmenin yapıldığı yere göre de etkisini gösterebilmektedir. Günlük hayatta vücudun görünmeyen bir yerinde ise çokta göze batmamaktadır. Diğer türlü ise sürekli aynaya baktıklarında dövmeyle karşılaşılmaktadır. Buna da en kalıcı çözüm sildirme işlemidir.

Dövmeleri yaptıran kişiler genellikle bulunduğu zamanın şartlarına göre kararlar almaktadırlar. Sevdikleri bir şeyi vücutlarına kazıdıklarında onu hep hatırlayacaklarını düşünürler. Fakat bulundukları zaman geçince değişen hayat koşulları bu düşünceleri yıkabilmektedir. Buna en meşhur örnek tabii ki kişinin sevgilisinin ismini, resmini yani onu hatırlayacak bir şeyi dövme yaptırmasıdır. Dövme yaptıran kişiler genellikle sevgilisinden ayrıldığı zaman yaptıkları ilk iş ona dair her şeyi silmektir. Buna da dövme sildirme işlemiyle başlamaktadırlar.

Dövme Sildirme İşlemi Nedir?

Dövme sildirme, dövmenin cilt altındaki mürekkebinin lazer kullanılarak yok edilmesi işlemidir. Bu işlem, dövmenin rengine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Sildirme işlemi, genellikle birkaç seansta yapılır ve seanslar arasında birkaç hafta ara verilir. Bu işlem sonrası kişiler vücutlarında görmek istemedikleri dövmeleri sildirmiş ve kurtulmuş olurlar. Bu da kişinin aynaya baktığında gözüne takılacak ve aklını meşgul edecek hatta moralini bozacak bir şey olmamasını sağlayacaktır.

Dövme yaptıracak insanlara verilecek en önemli tavsiye yalnızca o zamanın şartlarını düşünerek yapmamaları olacaktır. Dövme yaptırırken acaba sildirir miyim, sıkılır mıyım gibi sorularını ileriye dönük cevaplamalılardır. Böylelikle ilerde pişman olmayacakları dövmelerden mutlu ve memnun olacaklardır.

Dövme Sildirme İşlemi
Dövme Sildirme İşlemi

Dövme Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Dövme sildirme işlemi genellikle teknolojik imkanların bulunduğu steril ortamlarda lazer kullanılarak yapılır. Lazer, cildin üst tabakasına nüfuz ederek cilt altındaki mürekkep parçacıklarını yok eder. Lazer kullanarak işlem yapılırken, çevredeki cildin zarar görmemesi için lazerin enerjisi ayarlanır. İşlem sırasında hafif bir acı hissedilebilir ancak çoğu kişi bu acıyı dayanılabilir bulur. Dövme yaptırmanın acısı kadar olmadığı için kişiler zorlanmamaktadır. İşlem bittiğinde ise diğer seanslar için kişiye tarih verilir ve son seansta izin yok olması sağlanır.

Dövme Sildirme İşlemi Kimler İçin Uygun Değildir?

Dövme sildirme işlemi, hamileler, emziren anneler, aktif enfeksiyonları olan kişiler ve belirli cilt hastalıkları olan kişiler için uygun olmayabilir. Ayrıca, sildirme işlemi cildinde yara veya yanık olan kişiler için de uygun değildir. Yara ve yanık izlerini bu şekilde kapatmak isteyenler için yanlış bir tercihtir hatta yapılmayan bir yöntemdir. Sildirme işlemini yaptıracak kişi tüm bu koşulları sağlasa bile sildirme öncesinde çeşitli testler ile bunları teyit etmelidir. Aksi bir durumda daha büyük sağlık sorunları yaşanabilir.

Dövme Sildirme Süreci Nasıldır?

Dövme sildirme süreci, dövmenin büyüklüğüne, rengine ve derinliğine bağlı olarak değişebilir. Genellikle birkaç seansta tamamlanır ve seanslar arasında birkaç hafta ara verilir. Kişinin bir sonraki seansları kaçırmaması gerekir. Aksi takdirde diğer seans süreleri de uzayabilir. Sildirme işlemi sonrasında ise, ciltte hafif bir kızarıklık ve kabuklanma olabilir bu işlemin normal etkilerinden olarak görülür. Ancak bu belirtiler birkaç gün içinde kaybolur.

Dövme Sildirme İşleminde Etkili Yöntemler Nelerdir?

Dövme sildirme işleminde etkili yöntemler arasında lazerle sildirme, kimyasal sildirme ve cerrahi sildirme yer alır. Bu işlemlerin tercih edilme kriteri tabii ki de hangisinin daha hızlı ve kalıcı sildiğine bağlı olarak değişmektedir. Sildirecek kişiler dövmeden bir an önce kurtulmak ve sonrasında en az iz ile kapatmak isterler.

Lazerle Dövme Sildirme

Lazerle dövme sildirme, en yaygın kullanılan yöntemdir. Lazer kullanarak yapılan sildirme işlemi, diğer yöntemlere göre daha az invazivdir ve ciltte daha az iz bırakır. Bu da dövmesini sildirecek kişiler için bir hayli cezbedici bir unsur olarak görülür. Hatta karar aşamasına kadar etki edebilir. Bu yöntemde, lazer ışınları cildin üst tabakasına nüfuz ederek cilt altındaki mürekkep parçacıklarını yok eder. Bu yöntemle yapılan sildirme işlemi genellikle birkaç seansta tamamlanır.

Kimyasal Sildirme

Kimyasal sildirme, dövmenin üzerine kimyasal bir çözelti uygulanarak yapılan bir yöntemdir. Bu yöntem, lazerle yapılan dövme sildirme yöntemine göre daha ucuz olabilir ancak daha az etkili ve daha invazivdir. Kimyasal sildirme yöntemi, ciltte iz bırakabilir ve dövmenin tamamen silinmesi birkaç seansta tamamlanabilir. Genellikle dövmelerinden kalıcı ve hızlı kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem değildir.

Cerrahi Sildirme

Cerrahi sildirme, dövmenin deri altındaki kısmının kesilerek çıkarılması işlemidir. Bu yöntem, daha büyük dövmelerin silinmesi için kullanılabilir ancak diğer yöntemlere göre daha invazivdir ve ciltte daha büyük izler bırakabilir. Her ne kadar diğerlerine göre tek seansta veya iki seansta biten işlem olsa da bu yöntemi kullananların sayısı kesik olduğu için ve iz kaldığı için azdır.

Dövme Sildirme Süreci
Dövme Sildirme Süreci

Dövme Sildirme İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dövme sildirme işlemi sonrası ciltte hafif bir kızarıklık ve kabuklanma olabilir. Bu belirtiler birkaç gün içinde kaybolur. Sildirme işlemi sonrasında, ciltte nemlendirici kullanmak ve güneş ışığından korunmak önemlidir. Güneş yanığı işlem yapılan bölgede kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Ayrıca, yara enfeksiyonunu önlemek için sildirme işlemi sonrasında yara bölgesine dikkatli bir şekilde bakmak gerekir. Tavsiye edilen krem gibi ürünlerin kullanılması ve sürekli temiz olması gerekmektedir.

Bu işlemler sonrasında dövmenin büyüklüğüne, rengine ve derinliğine bağlı olarak izler tamamen silinir. Fakat kullanılacak yönteme göre operasyon izi kalabilir. Bunun için de tavsiye edilen eğer iz kalmasın isteniyorsa uzmana danışıp izi en aza indirecek yöntem seçilmelidir.

Dövme Sildirme İşleminin Fiyatları

Sildirme işlemleri 3 farklı yöntemle hatta bazı yöntemler seans ile yapıldığı için her birinin fiyatı tüm şartlar ve işlem süreci göz önüne alındığında farklı olmaktadır. Buna ek olarak sildirme işlemi sigorta kapsamında değildir. Yöntemlere göre fiyatları ise şöyledir:

Lazerle SildirmeSildirme işlemi bu yöntemde seans olarak ilerlediği için fiyatlar değişkendir. Seans toplamında ortalama fiyat 500₺ ile 5000₺ arasında değişmektedir.
Kimyasal Sildirme Bu işlem diğer yöntemlere göre daha ucuzdur. Seans ile yapılan işlemde 3 seans için ortalama fiyat 200₺ ile 500₺ arasındadır.
Cerrahi SildirmeBu işlem genellikle büyük dövmelerin silinmesinde kullanılmaktadır. Fiyatı da oluşacak seans sayısı ve dövmenin büyüklüğüne göre değişmektedir.
Sildirme İşlemi Fiyatları

Dövme Sildirme İşlemini Nerede ve Kime Yaptırmalıyım?

Dövme sildirme işlemi için dermatolog ya da plastik cerrah gibi uzman bir doktora gitmeniz önerilir. Bu uzmanlar sildirme işlemleri konusunda deneyimli oldukları için işlem sırasında oluşabilecek olası komplikasyonlara karşı daha hazırlıklıdırlar. Ve sildirme işlemi sürecinde size çeşitli talimatlar vererek hem iyileşme sürecini kısaltacaktır hem de kesin çözümler alınacaktır. Bu işlemler ne kadar uzman tarafından yapılsa da işlemin yapılacağı ortam önemli bir unsurdur. Sildirme işleminin yapılacağı ortamdaki imkanların yeterli olması ve ortamın temiz olması gereklidir. Steril olmayan bir yerde yapılan işlemin sonucunda her hangi bir enfeksiyon kapılabilir ve daha büyük hasarlara yol açabilir.

Dövme Sildirme İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

Dövme sildirme işlemini, öncesi, sonrası ve işlem esnasında ki süreç olarak ele aldığımızda çeşitli avantajlar ve dezavantajlar görülebilmektedir. Bunlar:

Avantajlar

  • Sildirme işlemini yapan kişi için en büyük avantaj dövmeden kurtulmaktır.
  • Dövme Sildirme işleminde seçilen yönteme göre süreç kısa sürebilir.
  • Görünüm olarak istenen görünüme kavuşulmaktadır.
  • İşlem sonrası kullanılan yönteme göre iz en minimum seviyededir.
  • Yöntemden yönteme değişse de fiyatı uygundur.

Dezavantajlar

  • Sildirme işleminde cerrahi yöntem seçildiyse iz kalmaktadır.
  • Süreç seans olarak ilerlediğinde uzun sürebilir.
  • İşlem sonrası güneşe çıkmamak gerekir.
  • Kimyasal yöntem seçildiğinde dövmenin izi kalabilir.
Dövme Sildirme Sonucu
Dövme Sildirme Sonucu

Sonuç

Dövme sildirme, istenmeyen bir dövmeyi kurtulmanın bir yolu olarak düşünülebilir. Dövme sildirme işlemi, lazer sildirme, kimyasal sildirme ve cerrahi sildirme gibi farklı yöntemlerle yapılabilir. Dövme sildirme işlemi sonrasında ciltte hafif bir iz kalabilir ve işlem sonrası ciltte nemlendirici kullanmak ve güneş ışığından korunmak önemlidir. Dövme sildirme işlemi acı verebilir ancak genellikle dayanılabilir bir acıdır. Dövmenin tamamen silinmesi mümkün olabilir ancak dövmenin büyüklüğüne, rengine ve derinliğine bağlı olarak değişebilir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu