EstetikÇene Estetiği

Çene Estetiği: Yüzün Denge Noktası 2023

Çene estetiği işlemi, estetik cerrahi operasyonlarda yüz yapısı için olmazsa olmaz estetik türlerinden birisidir. İnsanlar estetik olduklarında öncelikle görünümüne yani fiziksel değişime dikkat etmektedirler. Öyle ki estetik olmak için ilk nedenler arasında da güzellik anlayışı ve fiziksel görünüm hakimdir. Tabii ki estetik olmak isteyenlerin bir çok türden farklı şikayetleri mevcuttur. Bu şikayetler burun yapısı, kulak yapısı, kırışıklık gibi şikayetlerdir. Bunların arasında yüz yapısı ve güzelliği için kişilerin şikayet ettiği bir konu da çene yapısı olarak görülmektedir. Çene yapısı genetik olarak insanlara aileden aktarılan önemli bir vücut yapısıdır. Genellikle ağırlıklı gen hangi ebeveyndeyse onun çene yapısı çocuğa geçmektedir. Ve herhangi bir müdahale olmadığı sürece o çene yapısı değişmemektedir.

İşte bu konu içerisinde çene estetiği devreye girmektedir. Bazı insanların şikayet ettikleri çene yapıları onlara genetik olarak aktarılan çene yapısı olabiliyor. Her ailede çene yapısı iyi bir çene olarak aktarılmıyor bu da yaş ilerledikçe kişinin daha çok dikkatini çekiyor ve daha çok huzursuz ediyor. Her ne kadar genetik olarak da aktarılsa yüz yapısına uymayan bir çeneye sahip olabiliyorlar. Bu da estetik ihtiyacını ortaya koyuyor.

Çene Estetiği Nedir?

Çene estetiği, plastik cerrahi işlemler kategorisine giren ve çene yapısı konusunda şikayeti olan kişilerin uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen operasyonun bütününü kapsamaktadır. Bu estetiğin amacı, yüzünüzün orantısını, belirginliğini ve simetrisini iyileştirmek için yapılmasıdır. İşlem, çenenin boyutunu ve şeklini değiştirerek çenenizin yüzünüzdeki doğru konumunu elde etmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra, çene estetiği, kişinin çenesinde oluşan kırıklar, deformasyonlar ve diğer anomalilerin düzeltilmesinde de kullanılabilir.

Çene Estetiği Türleri

Çene estetikleri, çene yapısına uygulanacak operasyona göre çeşitli teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağı ise hastanın şikayeti sonrası doktor tarafından belirlenmektedir. Çene üzerinde uygulanacak ameliyat teknikleri ise şu şekildedir:

Çene Büyütme Estetiği

Çene büyütme, bir kişinin çenesinin boyutunu ve şeklini artırmak için yapılan bir işlemdir. Yani hastanın şikayeti sonrası çeneye hacim katmak için kullanılan tercih edilen bir ameliyattır. Genellikle yüz yapısına göre daha küçük çene yapısına sahip olanların istediği bir operasyon olarak bilinmektedir. Bu işlem genellikle, implantlar veya hyaluronik asit dolguları kullanılarak gerçekleştirilir. Bu sayede, yüzdeki simetri ve denge sağlanır.

Çene Küçültme

Çene küçültme işlemi, kişinin çenesinin boyutunu ve şeklini azaltmak için yapılır. Genetik bir aktarım olarak görülen çene yapısı bazı insanlarda yüz yapısına göre daha büyük görülmektedir. Bu da yüz çevresinde dikkat çeken ve güzel bir görüntüsü olmayan bir çene yapısı olarak görülmektedir. Bu işlemde, çene kemiği kesilir veya törpülenir.

Çene Ucu Estetiği

Çene ucu estetiği, kişinin çene ucu boyutunu ve şeklini arttırmak için kullanılır. Bu işlem, çene ucu implantları veya hyaluronik asit dolguları kullanılarak gerçekleştirilir. Çene yapılarında bazen hasta çenesinin yapısını küçük olarak görse estetik açısında çene ucuna yapılan müdahale de yetebiliyor. Bu müdahalenin en büyük avantajı tüm çeneye değil sadece çene ucuna uygulanan bir işlem olmasıdır.

Çene Ucu Küçültme

Çene ucu küçültme işlemi, kişinin çene ucu boyutunu ve şeklini azaltmak için yapılır. Çene ucu büyütme estetiği gibi bu estetik de tüm çeneye değil sadece çene ucuna uygulanan bir işlem olarak görülmektedir. Çene küçültme estetiğinden tek farkı da budur. Bu işlem, çene kemiği kesilerek veya törpülenerek gerçekleştirilir.

Çene Estetiği Öncesi
Çene Estetiği Öncesi

Kimler Çene Estetiği Yaptırmalıdır?

Çene estetiği, yüz simetrisini ve dengeyi iyileştirmek isteyen herkes için uygun bir seçenektir. Aynı zamanda, aşağıdaki durumlar çene estetiği için en uygun adayları işaret edebilir:

 • Doğuştan çene anomalileri olanlar,
 • Yaşlılık nedeniyle çene kaybı yaşayanlar,
 • Diş ağızlığı veya uyku apnesi gibi sağlık sorunlarına sahip olanlar.

Ancak, çene estetiği işlemi yapmadan önce, sağlık durumunuzu değerlendirmek için bir plastik cerrah ile danışmanlık yapmanız önemlidir. Estetik yapılması için her ne kadar tüm kriterler uyuyor olsa da estetik öncesi doktorun testleri en net kararı veren uygulama olacaktır. Böylelikle estetikte oluşacak sorunlarda önlenmiş olmaktadır.

Çene Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi prosedürde olduğu gibi, çene estetiği de belirli riskler taşır. Bu riskler arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar
 • Enfeksiyon riski
 • Kanama ve morluklar
 • Sinir hasarı

Bu nedenle, çene estetiği işlemi yaptırmadan önce doktorunuzla riskler ve olası komplikasyonlar hakkında konuşmanız önemlidir. Bu riskleri göze almadan girilen estetik operasyonlarda oluşması ihtimal sorunlar sonrasında büyük pişmanlık duyulabilir. Bu nedenle dikkatli ve doğru bir karar verilmelidir.

Estetik olacak kişilerin hangi estetik olursa olsun yapması gereken en önemli şey bütün estetik süreci hakkında doktorla detaylı bir şekilde konuşup ameliyata o şekilde güvenle girmesidir.

Çene Estetiği İşlemi Güvenli midir?

Çene estetiği işlemi, uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça güvenli bir işlemdir. Ancak, her cerrahi işlem gibi çene estetiği de bazı riskler taşır. İşlem öncesinde hastaların detaylı bir şekilde muayene edilmesi ve risklerin değerlendirilmesi önemlidir. Hastalar, işlem öncesi doktorlarıyla riskler ve işlemin beklentileri hakkında detaylı bir şekilde konuşmalıdırlar.

Çene Estetiği Fiyatları

Çene estetiği fiyatları, işlemin türüne, yapıldığı yere ve cerrahın uzmanlığına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, kişinin sağlık sigortası, işlemin maliyetini karşılamayabilir. Bu nedenle, çene estetiği işlemi yaptırmadan önce, maliyetleri doktorunuzla tartışmanız önemlidir. Bu estetik türü de genel kategori olarak kozmetik ve görünüm amaçlı yapılan bir estetik olduğu için sigorta kapsamı dışında görülmektedir.

Çene Estetiği Sonrası
Çene Estetiği Sonrası

Çene Estetiği İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çene estetiği işlemi sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Estetik sonrası genellikle doktor tarafından hastaya talimatlar verilir ve hastanın iyileşmesi için bu talimatları uygulaması beklenir. Bunlar:

 • İlk birkaç gün boyunca yüzün şiş olabileceği için ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır. Aksi taktirde yüzde kasılmalar meydana gelebilir.
 • İşlem sonrası doktorun önerdiği bandaj ve diğer aksesuarların düzenli bir şekilde kullanılması gereklidir. Kontrollerde bandaj değişimleri uzman tarafından yapılmalıdır.
 • İyileşme sürecinde yüz çok fazla yorulmamalıdır. Bunun hareket olması önemli değil çok fazla televizyon ekrana maruz kalmakta yüzü yorabilir. Yemek yerken bile dikkat edilmelidir.
 • Yüz güneşten korunmalıdır. Çoğu estetik operasyonlarda güneş yanığı estetikli olan bölgede kalıcı izlere yol açabilir.
 • İşlem sonrası kontroller düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Kontroller sonrası doktorun talimatları ve reçetesi dışına çıkılmamalıdır.

Çene Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci

Çene estetiği prosedüründen sonra, iyileşme süreci önemlidir. İşlemin türüne ve kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak, iyileşme süreci değişebilir. Ancak, genellikle aşağıdakileri içerir:

Şişlik ve Morluklar

Çoğu estetik operasyonun ilk etkilerinden birisi estetik olunan bölgede şişlik ve morluklardır. Bu şişlik ve morluklar operasyon sonrası gayet normal bir etki olarak görülmektedir. Hatta bazı estetiklerde doktorlar tarafından bu etkileri azaltmak için hastaya soğuk pres uygulaması önerilmektedir. İyileşme sürecinde ise bu etkiler yok olacaktır.

İyileşme Sürecinde Ağrı ve Rahatsızlık Hissi

Çoğu estetik operasyonda görüldüğü gibi çene estetiğinde de iyileşme sürecinde ağrılar yaşanmaktadır. Bu ağrılara önlem olarak ise genellikle doktorlar operasyon sonrası hastaya reçete ile ağrı kesici yazmaktadır. Bu ağrı kesiciler hastanın ağrılarına uygun bir tedavi olacaktır.

Yüzde His Kaybı

Yüz bölgesinde yapılan estetiklerin genelinde anlık his kayıpları normal olarak yaşanmaktadır. Kas sayısının oldukça fazla olduğu yüz çevresinde kasılmalar ve his kayıpları geçici de olsa estetik sonrası görülen etkilerdendir. Buna önlem olarak da doktorun önerdiği hareketler ile yüzdeki his kaybını geçirmektedir.

Bu süreci hızlandırmak için, estetik öncesi ve sonrası doktorlar çeşitli talimatlar ve reçete verebilir. Doktorun önerdiği talimatlara ve reçeteye uyulması önerilir. Aksi taktirde hem iyileşme süreci uzayabilir hem de çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bu komplikasyonlar da kalıcı hasarlara neden olabilir.

Çene Estetik Operasyonu
Çene Estetik Operasyonu

Sonuç

Çene estetiği birçok insanın yüz hatlarını dengelemek ve estetik açıdan daha çekici bir görünüm elde etmek için tercih ettiği bir işlemdir. İşlem, çene boyutunu, şeklini ve simetrisini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, işlem öncesinde ve sonrasında doktorunuzun önerilerine uymak önemlidir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir ve işlemden önce riskler ve olası komplikasyonlar hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu