Burun Estetiği

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler 2023

Burun estetiği, burun görünümünü iyileştirmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu estetik türü, hem fonksiyonel hem de estetik nedenlerle yapılabilir. Burun estetik operasyonu, burun şeklini, boyutunu ve oranını değiştirerek yüz hatlarını dengelemeye yardımcı olur. Bu estetik ameliyatlar hem kişinin sağlık problemleri nedeniyle hem de kişinin dış görünümünde değişim istemesi nedeniyle yapılır. İnsan vücudu genellikle yaşadıkları yere, bulundukları kan bağına ve DNA’lara göre farklı olarak gelişmektedir. Ülkemizde de kan bağına DNA’lara göre insan vücudu nesilden nesile aktarım sağlamaktadır. Tabii ki bu aktarım o bölgede yaşayan kan veya DNA bağı olan kişilerde de görülmektedir. Bu aktarımların bazıları insanların burun yapılarına da etki etmektedir. Ve ameliyat kaçınılmaz bir fırsat olmaktadır. Bu yazıda, burun estetiği hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Estetikler genelde insanların görünümlerini değiştirmek veya iyileştirmek amaçlı yapılan operasyonlardır. Bunun haricinde sağlık sorunları nedenleriyle de yapılan bir işlem olarak görülmektedir. Bu estetik kişide yalnızca fiziksel değil psikolojik bir iyileşme olarak da görülmektedir. İnsanlar burun estetiği olduklarında burunlarındaki fiziksel görünümün değiştiği eskisinden daha iyi olduğu görülmektedir. Bu değişim kişinin yüz yapısına da etki etmektedir. Estetik olan kişiler hem kendi görerek hem de başkalarından duyarak burunlarındaki değişimin farkında olurlar. Bu da kişinin daha önceki öz güven kırıklığını yenmesine ve eskiye göre daha öz güvenli olmasına neden olur.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, burun şeklini, boyutunu ve oranını değiştirmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu estetik, burun deliklerinin boyutunu ve şeklini, burun kemerinin yüksekliğini, burun ucu açısını ve burun genişliğini değiştirerek burun görünümünü iyileştirir. Bu operasyonlar aynı zamanda burun kanallarında ve septumda düzeltme yaparak nefes almayı da iyileştirir. Yani burunlarında nefes alamamaktan kaynaklı bir sorun yaşayan kişiler için de yapılan bir estetik operasyondur. Yalnızca güzellik anlayışı ve iyileştirme amaçlı estetik yapılan kişilerin burunları genelde dışa doğru kavisli bir burun yapısıdır. Bu da hem yüzün genel görünümünü hem de burnun görünümünü olumsuz yansıtmaktadır.

Burun estetiği sonucu
Burun Estetiği

Burun Estetiği Türleri

Bu estetik operasyonlar iki ana kategoride ele alınır: açık rinoplasti ve kapalı rinoplastidir.

  • Açık rinoplasti, burun kemerinin altında bir kesik yaparak burun estetiği yapılmasını sağlar. Bu da estetik olan kişinin burnunda ufak da olsa bir ameliyat izine neden olmaktadır.
  • Kapalı rinoplasti ise burun içinden yapılan kesiklerle burun estetiği yapılmasını sağlar. Açık rinoplastiye göre bu ameliyat türünde dışarıda görülen herhangi bir ameliyat izi olmamaktadır.

Burun estetik operasyonu, burun şeklini ve boyutunu değiştirme, burun kanallarını düzeltme, septum düzeltme, burun ucu kaldırma, burun kemerini düzeltme ve burun genişliğini daraltma gibi farklı amacı olan prosedürler içerir. Estetik operasyonu olacak kişilere göre farklılık göstermektedir. Burunlarında ki hangi sorunu düzeltmek istiyorlarsa estetik yapılacak operasyonun türü de ona göre değişebilir.

Burun Estetiği İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Burun estetiği, 18 yaşından büyük, sağlıklı ve burun bölgesinde estetik veya fonksiyonel sorunları olan kişilere önerilir. Burun estetik operasyonu öncesi, hasta ve doktorun detaylı bir şekilde konuşması ve prosedürün hastanın beklentilerine uygun olup olmadığını belirlemesi gereklidir.

Bu estetik operasyonlar, sağlıklı bir vücuda sahip olan, bu estetik operasyondan gerçekçi beklentileri olan ve burun görünümünü iyileştirmek isteyen kişilere uygulanabilir. Burun estetiği genellikle ergenlik döneminden sonra yapılmalıdır. Estetik operasyon, burun yapısının tamamen olgunlaşmasından sonra yapılmalıdır. Fakat günümüzde estetik operasyonların yaş ortalaması önerilen yaş ortalamasından fazladır. Güzellik ve iyileştirme anlamında estetik operasyon yapan kişiler genellikle belirli yaşa geldiğinde değişim kararı almaktadırlar.

Burun Estetik Operasyonu Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı, hastanın burun yapısına ve beklentilerine göre değişebilir. Genellikle bu ameliyat, genel anestezi altında yapılır ve ameliyat yaklaşık 1-3 saat sürer. Ameliyat sırasında, burun delikleri içinden veya burun kemerinin altından bir kesi yapılır ve dokular açılır. Burun kıkırdakları ve kemikleri, burun şekli, boyutu ve oranını değiştirmek için kesilir veya yeniden şekillendirilir. Bu ameliyatın sonunda, burun kanallarının düzeltilmesi ve septumun düzeltilmesi gibi fonksiyonel düzeltmeler de yapılır. Böylelikle yalnızca güzel görünüm veya iyileştirme için değil sağlık içinde tercih edildiği görülmektedir.

Burun ameliyatı
Burun Estetiği Sonrası

Estetik Operasyon Sonrası Bakım

Bu estetik operasyonun sonrasında, burun bandajı ve atel denilen bir tampon takılır. Operasyon geçiren kişinin ilk birkaç gün, burun bölgesinde şişlik ve morarma görülebilir. Bu etkiler hastalar için tehdit unsuru değildir. Hastaların genellikle 1-2 hafta boyunca sosyal aktivitelerden kaçınmaları önerilir. Aksi taktirde alınan herhangi bir darbede kişini burnunda kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu da kişinin hem görünümünde hem de sağlığında sorunlara yol açmaktadır. Burun estetik ameliyatı sonrası, hastalarda genellikle ağrı ve rahatsızlık hissi yaşanabilir. Bu ameliyatın etkisine göre değişir fakat hastaların bu durumlardan korkmaması gayet doğal bir etki olduğu söylenmektedir.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci, hastanın yaşına, sağlık durumuna ve yapılan estetik operasyonuna göre değişebilir.

Burun Estetiğinin Faydaları

Burun estetiği, burun görünümünü iyileştirmenin yanı sıra, burun kanallarını düzeltme ve septumun düzeltilmesi gibi fonksiyonel faydalar sağlar. Bu estetik ameliyat kişinin yalnızca fiziksel görünümünde değil psikolojisinde de iyileştirmelere neden olmaktadır. Burun estetiği, yüz hatlarını dengelemeye yardımcı olur, öz güveni arttırır ve daha genç bir görünüm sağlar. Bu ameliyat yalnızca görünüm amaçlı değil sağlık açısından da oldukça faydalı bir operasyon türüdür. Öyle ki nefes almakta zorluk çeken kişiler içinde önerilen ameliyatlardan birisidir.

Estetik Operasyonun Riskleri

Bu tür estetik operasyonlar genellikle güvenli bir şekilde yapılır. Günümüzde teknolojini gelişmesiyle tıpta da imkanlar bir hayli gelişmiş durumdadır. Ancak herhangi bir cerrahi operasyonda olduğu gibi, burun estetik operasyonunda da riskler mevcuttur. Bu estetiğin riskleri arasında enfeksiyon, kanama, anesteziye bağlı sorunlar, burun şeklinde ve boyutunda istenmeyen değişiklikler, burun deliklerinde deformasyon ve nefes alma güçlüğü yer alır. Ameliyat öncesi genelde bu risklerin birkaçını minimuma indirmek için hastalara testler uygulanır. Eğer ameliyata etki edebilecek bir risk bulunuyorsa doktor tarafından görüntülenir, ya ameliyat iptal olur ya da oluşacak riske karşı önlem alınarak ameliyat başlar.

Burun Estetiği Sonrası Beklenen Sonuçlar

Bu ameliyat sonrasında, burun bölgesinde şişlik ve morarma görülebilir Bu şişlik ve morarmalar doktorun hastaya önerdiği talimatlarla daha hızlı bir şekilde eski haline dönebilir. Ancak, şişlik ve morarma azaldıkça, burun görünümünde iyileşme görülür. Tam iyileşme süreci, hastanın yaşına, sağlık durumuna ve burun estetiği operasyonuna göre değişebilir. Genellikle burun estetiği sonrası, burun görünümünde, burun kanallarında ve septumda düzelme görülür. Doktorlar tarafından hangi olursa olsun estetik operasyon geçiren hastalara sigara ve alkol kullanmamaları konusunda talimatlar verilir. Kullanan kişilerin genelde iyileşme sürecini uzatan önemli etkendir.

Burun Estetiği Sonrası Yaşam Tarzı

Burun estetiği sonrası, hastaların birkaç hafta boyunca fiziksel aktivitelerden kaçınmaları önerilir. Örneğin futbol oynayan bir hasta ise futbola ara vermesi istenir. Ya da maske ile çıkması gerekir. Hastaların ayrıca, burun estetiği sonrası enfeksiyon riskini azaltmak için belirli bir süre antibiyotikleri alması gerekebilir. Bu antibiyotikler doktorlar tarafından hastalara önerilir. Burun estetiği sonrası, hastaların sigara içmekten kaçınması, alkol tüketimini azaltması ve güneş ışığından korunması önerilir. Ayrıca, burun estetiği sonrası düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek de önemlidir.

Estetik sonucu
Öncesi ve Sonrası

Sonuç

Burun estetiği, burun bölgesindeki estetik veya fonksiyonel sorunları olan kişiler için oldukça etkili bir prosedürdür. Bu ameliyat, kişinin kendine güvenini artırabilir, nefes alımını iyileştirebilir ve genel olarak yaşam kalitesini artırabilir. Ancak, bu estetik ameliyat öncesinde ve sonrasında hastaların dikkatli olmaları ve doktorlarının önerilerini takip etmeleri önemlidir. Ayrıca, doğru aday olmak ve ameliyatın maliyeti hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu