EstetikBotoks

Botoks: 1 Numaralı Alternatif Estetik

Botoks, estetik ameliyatlara alternatif bir seçenek olarak popülerliğini sürdüren bir estetiktir. Geçmişten günümüze popülerliğini yitirmemiş olması da güvenilir ve tercih sebebi olmasına yardımcı olmaktadır. İnsanlar gerek yaşlandıkça gerekse genetik olarak kırışıklıklara sahip olmaktadırlar. Bu kırışıklıklar kişiyi fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Kişi de öz güven azalmasına neden olan bu durum germe operasyonuyla giderilebilir. Ancak, kesik atılması, anestezi yapılması yani kısaca ameliyat yapılması bazı hastaları korkutmaktadır. Bun nedenle hastalar bir çok estetikte olduğu gibi bunda da alternatif bir yöntem var mı diye aramaktadırlar. İşte o sırada botoks popülerliği ve verdiği güven ile kişinin dikkati çekmektedir. Bu estetiği tercih eden insanlar istedikleri görünüme ameliyat olmuş gibi kavuşabilirler.

En popüler ameliyatsız estetik diyebildiğimiz botoks yalnızca günümüzde değil geçmişte de oldukça önemli bir yere sahipti. İşlemin hızlı, maliyetli ve olumlu geçtiği botoksu herkesin tercih etmesi kaçınılmaz olmuştur. Ülkemizde de teknolojinin ve imkanların artmasıyla tıp ile beraber bu yöntemlerde gelişmeye ve hızlanmaya başlamıştır. Ayrıca, diğer ameliyatlı estetiklerdeki risklerin çoğu da bu estetikler sayesinde minimum seviyeye inmiştir. Şimdi botoksu biraz daha ayrıntılı tanıyalım.

Botoks Nedir?

Botoks, bakteriden elde edilen bir proteindir. Bu protein, sinir hücrelerinin kaslara sinyal göndermesini engeller ve kasların geçici olarak gevşemesine neden olur. Botoks, bu nedenle kırışıklıkları azaltmak veya önlemek için kullanılır. Genellikle yüz germe estetiği gibi estetik türlerine alternatif olarak bilinse de bu estetiklerden daha çok tercih edilir. Ayrıca aşırı terleme, migren ve bazı kas hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Diğer estetik türleri gibi botoks estetiğinde de kişi yalnızca şikayetçi olduğu fiziki görünümü değiştirmekle kalmıyor. Bununla birlikte psikolojik olarak da kişinin öz güveni artabiliyor ve daha mutlu bir hayat sürdürebiliyor.

Botoks Nasıl Yapılır
Botoks Nasıl Yapılır

Botoks Estetiği İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Botoks estetiği, yaşlanma belirtilerini azaltmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak, herkes estetik için uygun bir aday olmayabilir. İşte estetik için uygun adaylar:

Genel Sağlık Durumu İyi Olanlar

Botoks estetiği, genel sağlık durumu iyi olan kişiler için uygundur. Kronik bir sağlık sorunu olanlar, alerjik reaksiyonları olanlar ve kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar botoks estetiği için uygun adaylar değillerdir.

Yaşlanma Belirtileri Olanlar

Botoks estetiği, yaşlanma belirtilerini azaltmak için kullanılır. Bu nedenle, ciltte kırışıklıklar, ince çizgiler, alın çizgileri, kaz ayağı gibi belirtileri olanlar estetik için uygun adaylardır.

Estetiğin Sonuçlarına Realistik Yaklaşanlar

Bu estetik, sonuçları hemen gösteren bir yöntemdir. Ancak, sonuçların kalıcılığı kişiden kişiye değişebilir. Estetiği yaptırmadan önce, sonuçlara gerçekçi bir bakış açısı ile yaklaşmak önemlidir.

Estetik Yapılacak Bölgede Kalınlaşma Olmayanlar

Botoks estetiği yapılacak bölgede kalınlaşma olmaması gereklidir. Özellikle alında estetik yaptırmak isteyen kişilerde kalınlaşma olması durumunda, sonuçların doğal görünümünden uzaklaşılabilir.

Hamile ve Emziren Kadınlar

Hamile ve emziren kadınlar bu estetiği için uygun adaylar değildir. Estetik yapılacak kişilerin gebelik ve emzirme dönemleri tamamlandıktan sonra botoks estetiği yaptırmaları önerilir.

Botoks Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik uygulaması öncesinde, uygulama yapılacak bölgedeki cilt temizlenmeli ve makyaj yapılmamalıdır. Ayrıca bu estetiği yaptırmadan önce, uygulamanın yapılacağı sağlık kuruluşunun lisanslı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Lisanslı ise temiz olup olmadığına, yeterli imkanlarının olup olmadığına da bakılabilir. Ayrıca uygulama yapacak doktorun deneyimli ve uzman bir doktor olması önemlidir. Kişinin tıbbi geçmişi, ilaç kullanımı ve alerjik reaksiyonları hakkında doktorunu bilgilendirmesi gereklidir. Estetik öncesinde her hangi bir risk oluşmaması için ya da oluşabilecek riskleri öğrenmek için hasta doktor tarafından muayene edilir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Bu estetik, enjekte yöntemi ile yapılan bir işlemdir. İşlem sırasında botoks, kasların içine enjekte edilir. Tedavi sırasında, botulinum toksini, küçük bir iğne ile belirli kas gruplarına enjekte edilir. Bu, kasların geçici olarak kasılmasını önler ve yüz kaslarının dinlenmesine neden olur. İşlem sırasında hafif bir rahatsızlık hissedilebilir, ancak genellikle ağrı hissedilmez.

Bu işlem genellikle ağrısızdır ve işlem sonrası hemen normal aktivitelere geri dönülebilir. Bu estetik, en sık alın, göz çevresi, kaşlar ve boyun bölgelerinde uygulanır. Ancak koltuk altı, el terlemesi, burun kıvrımı gibi farklı bölgelere de uygulanabilir. Estetik uygulaması ağrısız bir işlem olarak kabul edilir. Ancak uygulama sırasında kişi hafif bir acı hissedebilir. Bu işlem genellikle güvenli bir işlem olarak kabul edilir. Ancak uygulama sonrası yan etkiler görülebilir. Bu nedenle uygulama yaptırmadan önce kişinin doktoruyla detaylı bir şekilde konuşması gereklidir.

Uygulama sonrası 2-14 gün içinde etkisini göstermeye başlar. Etkisi tam olarak 14 gün sonra ortaya çıkar. Ayrıca, uygulamanın etkisi kişiden kişiye farklılık gösterse de genellikle 3-6 ay arası sürer. Bu süre sonunda estetiğin etkisi azalmaya başlar ve uygulama yenilenmelidir. Ancak etki süresi kişinin yaşına, cilt tipine ve uygulanan bölgeye göre değişebilir. Bu estetik, yüzde sarkma gibi bir etki yapmaz. Aksine, estetik yüzdeki kırışıklıkların görünümünü azaltarak daha genç ve dinç bir görünüm sağlar.

Botoks Estetiği
Botoks Estetiği

Botoks Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Estetik sonrası, uygulama yapılan bölgedeki şişlik ve kızarıklığı azaltmak için buz uygulaması yapılabilir. Hastada oluşacak şişlikler ve kızarıklıklar normaldir ve hastanın telaş yapmaması ve buz uygulamasına devam etmesi önerilir. Ayrıca 24 saat boyunca aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Her hangi bir komplikasyon görülürse uzman doktora haber verilmelidir. Genellikle estetik sonrası doktor hastaya yapması gerekenlerin bilgisini verir. Hastanın estetikten erken sonuç alabilmesi için doktorun talimatlarına uyması beklenir.

Botoksun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

AvantajlarıDezavantajları
Ameliyat ile yapılan estetiklere alternatiftir.Geçici bir çözüm olarak bilinir.
Düşük risklidir, kesik atılmadan işlem yapılır.Sürekli tekrarlanması gereken bir estetik işlemdir.
Ağrısız ve hızlı bir işlem olması nedeniyle tercih edilir.Uygulama sonrası bazı kişilerde yan etkiler görülebilir.
İşlem sonrası iyileşme süresi kısa olduğunda hemen normal yaşama dönülebilir.Kişinin doğal mimiklerine etki edebilir.
Migren ağrılarının tedavisinde de tercih edilebilir.
Ter bezlerinin çalışmasını geçici olarak durdurarak terleme sorunlarını azaltır.
Avantaj ve Dezavantajları

Botoks Hakkında Merak Edilenler

Estetik İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu estetik işlem genellikle 10-15 dakika gibi çok kısa sürelerde tamamlanabilir. Yalnızca estetiğin işlemi değil iyileşme süreci de bir o kadar hızlı sürmektedir. Kişinin yalnız bir gün dikkat etmesi bile yeterli olabilir.

Estetik Sonrası Güneşe Maruz Kalmak Sakıncalı Mıdır?

Estetik uygulamasından sonra güneşe maruz kalmak sakıncalı değildir. Ancak cildinizi korumak için güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Bu faktörde aslında alternatif olarak bu estetiğin tercih edilmesi için avantaj olarak görülebilir.

İşlem Sonrası Makyaj Yapılabilir Mi?

Bu estetiğin en büyük avantajlarından biri estetik sonrası günlük yaşama dönüş olarak görülebilir. Öyle ki estetik sonrası yalnızca ilk 24 saat yeterli bile olabilir Buna bağlı olarak estetik işlemden sonra 24 saat boyunca makyaj yapılmaması gerekir.

Botoks Estetiğinin Fiyatı Nedir?

Estetiğin fiyatları, uygulama yapılacak bölgeye ve uygulama yapacak sağlık kuruluşuna göre değişebilir. Genellikle fiyatları ise şöyledir:

  • Alın bölgesi için 500-1000 TL arası,
  • Göz çevresi için 800-1500 TL arası,
  • Kaşlar için 700-1200 TL arası,
  • Boyun bölgesi için 1200-2000 TL arası ücretler talep edilebilir.
Botoks Etkisi
Estetiğin Etkisi

Sonuç

Botoks, estetik amaçlı kullanımı yaygın olan bir tedavi yöntemidir. Yüzdeki kırışıklıkların azaltılmasında etkili bir yöntem olan estetik, düşük riskli, ağrısız ve hızlı bir işlem olması nedeniyle tercih edilir. Ancak estetiğin etkisi geçicidir ve sürekli olarak uygulanması gerekebilir. Botoks yaptırmadan önce uygulamanın yapılacağı sağlık kuruluşunun lisanslı olup olmadığına, uygulama yapacak doktorun deneyimli ve uzman bir doktor olup olmadığına dikkat edilmeli ve doktorla detaylı bir şekilde konuşulmalıdır. Estetiğin fiyatları genellikle uygulanacak yönteme değişiklik göstermektedir. Yapılacak uygulamanın türüne göre 500 – 2000₺ değişmektedir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu