Estetik

Akne ve Sivilceler: Her Yaşın Cilt Sorunu 2023

Akne ve sivilceler genellikle ciltteki yağ üretiminin artmasıyla ortaya çıkar. Bunlar kişinin birçok yaşam şartına bağlı olarak artıp azalabilirler. Ciltteki yaşanan bu sorunlar insanların hem psikolojik hem de fiziksel sağlığını oldukça etkileyen sorunlardır. En kolay örneğiyle 12 yaşlarına gelen çocuklar ergenlik çağlarının ortalarında vücut gelişimleriyle beraber sivilcelerle karşılaşabilmektedir. Bu sivilce ve akneler çocukların hayatlarındaki bu önemli dönemde öz güven kaybına sebep olmaktadır. Tabii ki yalnızca ergenlik döneminde kalmayıp yaşam kalitesine bağlı olarak ya da genetik olarak da insanlar bu sorunlarla karşılaşabilmektedir. Fakat çoğu hastalığın veya insan vücudunda oluşan sorunun çözümü olduğu gibi bununda birçok çözümü bulunmaktadır. Bu çözümler sonucunda kişi istediği gibi sorunsuz bir cilde kavuşmaktadır.

Akne ve sivilceler cildin yağlanmasıyla oluşan ve cildin alt tabakasında iltihaplanma gibi sorunlarla kendini gösteren bir cilt sorunudur. Bu cilt problemi kişilerin gelişim sürecine veya yaşam tarzına bağlı olarak değişmektedir. Çok fazla yağ tüketen insan, ergenlik çağına gelmiş bir çocuk, genetik cilt sorunu olan bir genç ve daha fazlası, bunların hepsi farklı koşullarda akne ve sivilceyle sorun yaşayan insanlardır. Bu durumdan şikayetçi olanlar tıbbi çözümler arayışındadır. Şikayetçi olmayanlar ise kabullenerek yaşamaya devam etmişlerdir.

Akne ve Sivilce Oluşumunun Nedenleri

Akne ve sivilceler, ortalama yaşam ömrüne sahip her insanın hayatında bir defa dahi olsa karşılaşacağı bir cilt sorunudur. Bu cilt sorunları yaşam koşullarına göre bazen erken yaşta bazen de biraz geç yaşta karşımıza çıkmaktadır. Peki bu cilt sorununun çıkmasının nedenleri nelerdir onlara bir göz atalım.

Akne ve sivilceler
Akne ve sivilceler

Genetik Faktörler

Akne ve sivilceler, DNA ve genetik aktarıma bağlı olarak ailelerden kaynaklı olarak geçebilir. Anne veya baba ciltteki yağlanma hastalığından dolayı sivilceler ile kalıcı olarak sorun yaşıyorsa bu sorun çiftin çocuklarına da yansıyabilmektedir. Bu sorunlar yaşam tarzı gibi nedenlerden kaynaklı olmadığı için genellikle hastalara uzman bir cilt doktoruna gitmesi önerilir. Böylelikle hastalığa çözüm daha garanti yollardan aranmış olmaktadır.

Hormonal Değişiklikler

Ergenlik dönemi, hamilelik, menopoz ve adet dönemi gibi hormonal değişiklikler, akne ve sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ergenlik döneminde çocukların vücudu hızlı bir gelişim sürecine girmektedir. Tabii ki bu süreçte boy atma, kilo alma gibi etkilerin yanı sıra yağlanma kaynaklı sivilce sorunu da ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde ise kadınların ani hormonal değişiklikleri vücutlarında sivilce gibi lekeler gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Menopoz ve adet dönemleride bu ani hormonal farklılıklar sonucu bu sorunları yaşamaktadır.

Stres

Stres, vücudun hormon seviyelerinde değişikliklere neden olabilir ve akne ve sivilce oluşumuna etkide bulunabilir. Kişide birçok farklı komplikasyonlara neden olan stres kişinin psikolojik olarak fiziksel sağlığına zarar vermesine de neden oluyor diyebiliriz. Sadece sivilce ve akne değil bu sorunlar içerisine vücut lekeleri, saç beyazlaması hatta dökülmesi, tırnak yeme alışkanlıkları gibi durumlarda stres kaynaklı rastlayacağımız sorunlardan birkaçıdır.

Beslenme

Yüksek glisemik indeksli yiyecekler, süt ürünleri ve fast food tüketimi, akne ve sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Kişi vücut yapısı olarak yağ oranına sahip ve bununda üstüne yağlı yiyecekler tüketmeye devam ediyorsa vücudunda akne ve sivilcelerin görünmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Tüm yaşantımız boyunca sağlık hayatımızın merkezinde olmaktan çıkmamalıdır. Öyle ki bu sağlık en başında beslenme ile sonrasında spor gibi vücudu dirençli tutacak faktörlerle sağlanmaktadır.

Akne ve Sivilcelerin Etkileri

Fiziksel Görünüm Kişinin yüz çevresi gibi yerlerde oluşabilecek sivilceler, o kişinin görünümünü çok fazla değiştirmektedir.
Psikolojik EtkilerKişi akne oluşu sonrasında eski öz güveninden uzaklaşır ve hatta mutsuz bir hayat sürebilir.
İz BırakmaAkne ve sivilceler kişinin kendi çabasıyla yok edilmeye çalışıldığında aknenin oluştuğu kısımda izler kalabilir ve bu izler tıbbi tedavi yapılana dek kalıcı olabilir.
Acı HissiVücutta genellikle her yerde çıkabilen sivilceler çene kemiği, burnun altı gibi farklı yerlerde de çıkabilirler. Bu hassas noktalarda oluşan sivilceler dokunulduğunda kişinin canını acıtabilir.
Akne ve Sivilcelerin Etkileri

Akne ve Sivilcelerin Tedavileri

Akne ve Sivilce Tedavisi
Akne ve Sivilce Tedavisi

Akne ve sivilcelerin tedavisi, cilt tipine, cilt durumuna ve şiddetine göre değişebilir. Bunun haricinde geçici bir sorun ise krem gibi yollarla anlık çözümler bulunabilir. Fakat büyük bir sorun ise ciltte izler oluşmaması için öncelikle uzman bir doktora danışılması gerekir. Doktorun önerdiği tedavilerle birlikte, aşağıdaki tedavi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır:

Temizleme

Ciltteki yağ ve kirleri temizlemek, akne ve sivilceleri önlemek için önemlidir. Peeling dediğimiz krem tedavisi ile çözüme destek olan bu yöntem ciltteki akne oluşabilecek gözenekleri temizleyerek aslında sivilce oluşmadan önleyebilen bir yöntemdir. Eğer bu gibi kremlere alerjik reaksiyon gösteren bir kişi değilse kullanılması önerilir. Aksi taktirde ise doktora danışarak süreci ilerletmesi önerilir.

Topikal Tedaviler

Benzoyl peroksit, salisilik asit ve retinoidler gibi topikal tedaviler, akne ve sivilceleri azaltmak için kullanılır. Bu tedavilerin öncesinde uzmandan bilgi alınmalı ve testler sonucu onayı doğrultusunda yapılmalıdır. Bu şekilde süreç ilerlemezse kişide kalıcı cilt sorunları ortaya çıkabilir.

Antibiyotikler

Oral veya topikal antibiyotikler, akne ve sivilceleri tedavi etmek için kullanılabilir. Bu antibiyotikler genellikle cilt tedavisi için gidilen doktor reçetesinde olan ilaçlardır. Bu tedavi yönteminde diğerlerine göre komplikasyon riski daha azdır. Nedeni ise hastaların bu sorunları direkt doktor kontrolü ile çözüme kavuşturması olarak değerlendirilmektedir.

İz Tedavileri

Akne ve sivilcelerden kaynaklanan izlerin görünümünü azaltmak için lazer tedavisi, kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon gibi tedaviler kullanılabilir. Bu tedavi yöntemler ameliyatsız estetik adı altında yapılan tedavilerden bir kaçıdır. Bu yöntemler özel klinik veya hastanelerde yapılmalıdır. İşlemler hastanın cildi ve birçok fiziksel faktörüne bağlı olarak seanslar içerisinde yapılmaktadır. Kişini vücut yapısı bu seansların sayısını belirlemektedir. Çözüm olarak kesin çözüm gözüyle bakılan bu yöntemde kalıcılık da bir o kadar uzun olmaktadır.

Akne ve Sivilcelerin Önlenmesi

Bu cilt sorunları oluştuktan sonra kişi hem fiziksel hem de psikolojik olarak sorunlar yaşamaya başlıyor. Bazıları sivilceleri oluştuktan sonra tedavi yöntemi arıyor olsa da bir kaçı bu sorunu oluşmadan önleme gayreti göstermektedir. Akne ve sivilcelerin oluşmadan önlenmesi için de aşağıdaki yöntemler önerilir:

Cilt Temizliği

Cildi düzenli olarak temizlemek, gerekir doğal sabunlarla yıkayıp temizlemek cildin yağlanmasını önleyebilir ve buna bağlı olarak akne ve sivilce oluşumunu önleyebilir. Bu yöntem çözüm olarak çok etkili bir yöntem olmasa bile uygulandığında etkisini görebileceğiniz ve sivilce oluşumunu uzun zaman aralıklarıyla ve az sayıda görebileceğiniz bir yöntemdir.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

İnsanlar yaşamı boyunca yemek yeme ve su içme ihtiyaçlarını karşılamakla sorumludurlar. Bunun dışında sağlıklarını da aynı derece korumalıdırlar. İşte bu kısımda insan sağlığına büyük ölçüde etki eden beslenme devreye girmiş oluyor. Birçok hastalığa çare olan hatta hastalığın geçirilmesine engel olan en önemli yöntem sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı, akne ve sivilceleri önlemede yardımcı olabilir. Bunun haricinde bir çok hastalığa da önlem olarak gösterilebilir.

Stresten Kaçınma

Stres, uyku düzenine dikkat etmek ve gevşeme egzersizleri yapmak, stresin akne ve sivilcelere yol açma olasılığını azaltabilir. Herkesin hakkı olan huzurlu ve stressiz yaşam insan hayatında ani tepkilerin oluşmasını en çok etkileyen psikolojik faktördür. Bu tepkiler yeri geldiğinde saç dökülmesi yer geldiğinde ise sivilce ve akne olarak görülmektedir. Bu nedenle sivilcelerin çıkması psikolojik olarak stresten uzak durma yöntemi ile önlenebilir.

Makyaj Ürünleri Seçimi

Makyaj ürünleri seçimi de akne ve sivilce oluşumunu etkileyebilir. Yağsız, su bazlı ürünler tercih edilmelidir. Bunların dışında marka ve kalite bakımından kötü olan makyaj ürünleri de tercih edilmemelidir. Ciltte kimyasal bir tepkiye neden olabilir ve bu tepkide sivilcelerle etkisini gösterebilir.

Güneş Koruyucu Kullanımı

Güneşin zararlı UV ışınları, cildin sağlığına zarar verebilir ve akne ve sivilceleri tetikleyebilir. Bu nedenle, güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Güneş ışığı cildin terlemesini ve yağlanmasını sağlayan en büyük faktörlerden birisidir. Bu neden hem güneşten korunup hem de cildin terlemesi ve yağlanmasına engel olunursa sivilce oluşumuna da engel olunabilir.

Akne ve Sivilcelere Çözüm
Akne ve Sivilcelere Çözüm

Sonuç

Akne ve sivilceler, cilt sağlığı açısından önemli bir konudur. Ciltteki yağlanma gibi sorunlardan kaynaklanan bu problem insanların gündelik hayatına birebir etki eden bir faktör olabilir. Cilt problemleriyle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, dermatoloğunuza danışmanız önemlidir. Bunların öncesinde ise sorunlara yok açacak her faktörden kaçınılmalıdır. Aksi taktirde ciltte kalıcı hasarlar olabilir kişinin fiziksel ve psikolojik sağlığını da aynı orantıda etkileyebilir. En kalıcı çözüm ise uzman danışılması olarak tavsiye edilir.

EstetikZ - Paylaşım Atölyesi

Tüm paylaşımlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla alâkalı bir sorunuz var ise çekinmeden yorum atarak bizlerden profesyonel bir yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu